Pogrzebowy savoir vivre – jak zachować się na pogrzebie?

Ceremonia pogrzebowa wymaga od jej uczestników odpowiedniego podejścia – wyczucia i taktu, który będzie współgrał ze specyfiką tego wydarzenia. I tak, jak mówimy o savoir vivre przy stole, czy na ważnych spotkaniach, tak podobny zbiór zasad obowiązuje w czasie pogrzebu. W poniższym artykule dokładnie je omawiamy, a także tłumaczymy, jak wyjść z konkretnych sytuacji.

Jak należy zachowywać się na pogrzebie?

 Pogrzebowy savoir vivre obejmuje co najmniej kilka kwestii, o których trzeba pamiętać jeszcze przed udaniem się na miejsce ceremonii pogrzebowej. Dotyczą one przede wszystkim właściwego zachowania wobec bliskich zmarłego, jak również postawy w kościele lub kaplicy i na cmentarzu. Dobrze będzie zatem przeanalizować je osobno.

Jak złożyć rodzinie wyrazy współczucia?

 Pytania o to, jak składać kondolencje pojawiają się bardzo często. Sprawę tę dokładnie omówiliśmy w jednym z naszych artykułów, jednak na pewno warto podkreślić raz jeszcze kluczowe zasady. Wyrazy współczucia powinny być przede wszystkim krótkie. Lepiej nie męczyć rodziny zmarłego długimi wywodami – jedno słowo pocieszenia lub wyrażenia żalu wystarczy, by spełnić swój obowiązek.

Jeśli zależy Ci, by w odpowiedni sposób złożyć wyrazy współczucia, musisz zwrócić uwagę nie tylko na to, jak, ale też co mówisz. Unikaj dawania „złotych rad”, nie wspominaj także o cierpieniu zmarłego, ponieważ może to tylko pogłębić żal i smutek bliskich. Wyrażenie współczucia poprzez krótkie „bardzo mi przykro” lub „przyjmij moje kondolencje” to dobre rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy zwracasz się do najbliższego kręgu rodziny, czy do przyjaciół zmarłego. A jeżeli oni sami będą chcieli powiedzieć coś więcej, wysłuchaj ich cierpliwie i z uwagą.

Strój na pogrzebie – savoir vivre

 Poza kwestią związaną z wyrażeniem wyrazów współczucia bliskim, pogrzebowy savoir vivre określa również zasad ubioru. Nie są one specjalnie skomplikowane. W polskiej kulturze przyjęło się, że na pogrzeb należy ubrać się na czarno lub przynajmniej postawić na ciemne kolory. Można traktować to jako wyrażenie szacunku dla zmarłego i żałoby jego rodziny. Strój musi być dodatkowo skromny. Wyraziste dodatki i kolory będą nie na miejscu.

Jakie kwiaty na pogrzeb? Co wybrać?

 Najbliżsi członkowie rodziny zmarłego na pewno docenią, gdy przyniesiesz ze sobą kwiaty. Co ważne, możesz kupić wieniec pogrzebowy lub standardową wiązankę, czy też bukiet. Wszystko zależy od Twojego budżetu.

Najczęściej wybierane kwiaty na pogrzeb to między innymi lilie, chryzantemy i kalie, choć nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby postawić na ulubione gatunku osoby zmarłej. Istotne jest to, aby całość prezentowała się elegancko, bez nadmiernej strojności. Jeżeli udasz się do dobrej kwiaciarni i powiesz, czego oczekujesz, na pewno  otrzymasz coś odpowiedniego.

Jak zachować się na ceremonii pogrzebowej i na stypie?

 Savoir vivre na pogrzebie to także zasady taktownego zachowania w trakcie uroczystości i poszczególnych sytuacji. Poniżej analizujemy je dokładniej.

  • Jeżeli jesteś osobą wierzącą i nie chcesz ograniczać się wyłącznie do obecności w trakcie mszy i składania trumny do grobu, pomyśl o przyjściu na różaniec tuż przed pogrzebem. To dobry moment, by w ciszy odmówić modlitwę i oddać szacunek zmarłemu.
  • O tym, jak złożyć kondolencje już pisaliśmy, jednak dobrze będzie wspomnieć jeszcze o konieczności podejścia do bliskich zmarłego na pogrzebie. Możesz zrobić to w trakcie czuwania, czy też po złożeniu ciała do grobu. Pamiętaj, że kluczowi członkowie rodziny siedzą najbliżej trumny – warto o tym pamiętać, jeśli nie masz pewności, kto jest matką, ojcem, żoną, mężem, czy rodzeństwem.
  • Nie spóźnij się na pogrzeb, a w trakcie ceremonii unikaj głośnych rozmów i nieodpowiedniego zachowania. Koniecznie wycisz lub wyłącz telefon! Jeżeli na stypie podawany jest alkohol, uważaj, by nie przesadzić z jego spożyciem. Zwykle to do najbliższej rodziny należy określenie „charakteru” konsolacji. Dostosuj się do ich zachowania i nie zaburzaj ich żałoby.

 

Czy obecność na pogrzebie jest ważna?

 Pogrzeb nie jest wydarzeniem, na które trzeba otrzymać zaproszenie. Każdy, kto chce, może pojawić się na uroczystości i wyrazić szacunek minutę ciszy, złożeniem wieńca, wspólną modlitwą, czy też rozmową z rodziną zmarłego.

Jeśli należysz do osób najbliższych, Twoja obecność na pogrzebie jest obowiązkowa. W przeciwnym wypadku tylko od Ciebie zależy, czy pojawisz się w kościele, czy może tylko na cmentarzu.

Jak poinformować o nieobecności na pogrzebie?

 Oczywiście zdarzyć się mogą też sytuacje losowe, przez które nie będziesz w stanie dotrzeć na pogrzeb. O swojej nieobecności koniecznie poinformuj przynajmniej jednego członka rodziny. Najlepiej zrobić to osobiście, ewentualnie przez telefon. Kondolencje możesz złożyć po pogrzebie, na przykład odwiedzając bliskich zmarłego. Odradzamy informowania drogą smsową lub poprzez e-mail, ponieważ może zostać to odebrane jako oznaka braku szacunku. Jeśli z różnych przyczyn nie jesteś w stanie przyjechać lub przynajmniej zadzwonić, napisz list z przeprosinami.

Na pogrzebie bliskiej osoby należy zachowywać się zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. To samo zresztą dotyczy każdego pochówku. Mamy nadzieję, że wyżej opisany savoir vivre rozwieje Twoje wątpliwości na ten temat.

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.