Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Pogrzeb świecki

Pogrzeby świeckie – Warszawa. Profesjonalne wsparcie w trudnym czasie

Ceremonia pogrzebowa to szczególny sposób wyrażenia wdzięczności i szacunku wobec zmarłej osoby. Daje sposobność do pożegnania się z bliskim i pozwala oddać mu hołd. Dlatego powinna być zgodna z wyznawanymi przez niego wartościami. Dla wielu zmarłych i ich rodzin pogrzeb świecki to alternatywa, której poszukują. Mając to na uwadze, nasz Zakład Pogrzebowy Mortis zapewnia kompleksowe usługi organizacji pogrzebu świeckiego. Niezależnie od wybranego rodzaju pochówku jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pogrzeb bez księdza to coraz częściej wybierana forma pożegnania osoby zmarłej. Odpowiednio zorganizowany i prowadzony przez doświadczonego Mistrza Ceremonii może mieć równie uroczysty charakter co pochówek w obrządku katolickim. Wybierz nasze usługi funeralne i pozwól, abyśmy zajęli się tym, co najtrudniejsze.

Przystrojona urna mortis
mortis mistrz ceremonii swieckiej
pogrzeb bez ksiedza

Pogrzeb świecki – jak wygląda? Czym różni się od wyznaniowego?

W przypadku pogrzebu świeckiego pożegnanie zmarłego odbywa się najczęściej w domu pogrzebowym, nie w kościele. Służy do tego specjalnie przygotowana kaplica, która nie ma charakteru wyznaniowego. To tam gromadzą się bliscy, nieraz i do wspólnej modlitwy. Sama uroczystość może mieć dowolny charakter. Co do zasady jednak, jest pozbawiona księdza, Mszy Świętej i symboli religijnych. Jeśli taka jest wola rodziny, symbole religijne można zastąpić elementami o charakterze niereligijnym.

Pogrzeb świecki prowadzi Mistrz Ceremonii. To doświadczona i pełna empatii osoba świecka, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem uroczystości. Na jego barkach spoczywa m.in. przygotowanie i wygłoszenie mowy pogrzebowej, chociaż – jeśli taka jest wola rodziny – mogą wziąć w niej udział także bliscy, przyjaciele i współpracownicy. Każdy z nich wspomina zmarłego, oddaje mu hołd. Mowę pogrzebową może też w całości wygłosić członek rodziny.

W czasie uroczystości wykonuje się gesty symboliczne, a z głośników mogą płynąć ulubione utwory zmarłego. Jest też czas na podziękowania rodziny. Kaplicę najczęściej dekoruje się kwiatami. Po zakończeniu uroczystości kondukt żałobny odprowadza trumnę z ciałem lub urnę z prochami na miejsce pochówku.

Świecki pogrzeb – usługi funeralne od Mortis. Dlaczego warto nam zaufać?

Organizowane przez Mortis pogrzeby świeckie są alternatywą dla osób, które nie deklarują przynależności do żadnego kościoła czy wspólnoty wyznaniowej. To uroczystości o podniosłym charakterze, niezwykle eleganckie, przygotowane z dbałością o każdy detal. Oto dlaczego warto nam zaufać?

  1. Za każdym razem konsultujemy poszczególne etapy pogrzebu świeckiego z najbliższymi zmarłego i dopełnimy wszelkich formalności.
  2. Z pełnym zaangażowaniem oraz w duchu empatii, tak koniecznej w tych trudnych chwilach, pomagamy w kompleksowym przygotowaniu pogrzebu świeckiego, by odciążyć rodzinę zmarłego od koniecznych obowiązków i stworzyć przestrzeń do spokojnego przeżywania żałoby.
  3. Na życzenie rodziny kontaktujemy się z Mistrzem Ceremonii, który prowadzi pogrzeb świecki. Współpracujący z nami Mistrz Ceremonii Pogrzebowej to wyjątkowa i empatyczna osoba, która jest doskonałym duchowym przewodnikiem.

 

Mamy doświadczenie w planowaniu i organizacji pogrzebowych uroczystości świeckich.

pogrzeb warszawa swiecki
Transport urny do miejsca pochowku

Całodobowe Pogotowie Pogrzebowe

Wsparcie 24/7

Pogrzeb świecki – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Mimo że coraz więcej rodzin decyduje się na świecki pochówek, wciąż budzi on wiele pytań. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, odpowiadamy na główne wątpliwości związane z organizacją pogrzebu świeckiego.

Co do zasady, pogrzeb osoby niewierzącej odbywa się na cmentarzu komunalnym. Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły, kiedy to możliwy jest pochówek świecki na cmentarzu katolickim.
Tak. Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, osoba niewierząca może zostać pochowana na cmentarzu katolickim, jeśli w danej gminie nie ma nekropolii komunalnej. Co więcej, zarządca cmentarza nie może dyskryminować niekatolików – ich ciała mają być traktowane na równi z ciałami osób należących do Kościoła katolickiego, przy czym ostatnie pożegnanie ateisty nie powinno odbywać się w wyznaniowej kaplicy cmentarnej.
Ksiądz ma prawo odmówić Mszy Świętej pogrzebowej, jeśli osoba zmarła była ateistą, agnostykiem, oczerniała za życia wiarę katolicką oraz prowadziła tryb życia zupełnie sprzeczny z naukami Kościoła.
Żeby rozpocząć przygotowania do pogrzebu świeckiego, zakłady pogrzebowe wymagają jedynie aktu zgonu wystawionego przez USC. Cała reszta wymaganych dokumentów jest taka sama jak w przypadku pogrzebów katolickich.
Na pogrzeb świecki najczęściej nie trzeba czekać dłużej niż na wyznaniowy, choć wiele zależy m.in. od nagromadzenia pogrzebów w danym czasie oraz obłożenia krematorium, jeśli zmarły lub członkowie rodziny zdecydują się na kremację. Terminy są najczęściej krótsze, gdyż pogrzeby świeckie cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż katolickie. Warto jednak pamiętać, że tym trudnym czasie pośpiech nie jest jednak wskazany. Czasem lepiej zwolnić z przygotowaniami i zadbać o szczegóły, by godnie pożegnać zmarłego.

Szacuje się, że świeckie ceremonie pogrzebowe są tańsze od pochówków wyznaniowych. Niemniej wiele zależy od rozmachu uroczystości i decyzji podjętych przez rodzinę zmarłego lub wynikających z jego ostatniej woli. To, ile kosztuje pogrzeb świecki, jest zawsze kwestią indywidualną.

W Mortis jesteśmy profesjonalistami w każdym calu. Dokładamy wszelkich starań, aby ceremonia pogrzebowa i pochówek świecki stanowiły swoiste ukoronowanie życia zmarłego. Wszystkie działania konsultujemy z rodziną zmarłego, tak aby odpowiadały one jego ostatniej woli i intencjom najbliższych. Z nami zorganizujesz elegancki, utrzymany w podniosłym charakterze pogrzeb świecki w Warszawie i okolicach.