Jesteśmy pomocni w załatwianiu wszelkich spraw i dopełnianiu formalności związanych z przygotowaniem ciała zmarłego do ostatniego pożegnania z rodziną i pochówku tradycyjnego. Swoje usługi świadczymy z empatią dla bliskich zmarłego. Zdajemy sobie sprawę, że strata krewnego jest trudnym czasem dla rodziny, która pogrążona jest w smutku i żałobie. Wiedząc to, gdy odbieramy telefon, w pierwszej kolejności staramy się określić, w jakim stanie emocjonalnym znajduje się nasz rozmówca. Doskonale wiemy, że w stresie i emocjach, jakie nim władają, wszelkie informacje, jakie przekazuje nasz przedstawiciel, mogą być niejasne i nieczytelne, co więcej – często nie są nawet przyswajane.
Doskonale orientujemy się w obowiązujących przepisach związanych z pochówkiem tradycyjnym. Już podczas pierwszej rozmowy z członkiem rodziny zmarłego staramy się określić miejsce zgonu. Jest to dla nas ważna informacja, ponieważ procedury obowiązujące w sytuacji, gdy zgon nastąpił w domu, są inne od tych, gdy bliski zmarł w szpitalu, hospicjum czy domu spokojnej starości.
Jeśli zgon nastąpił w domu, dopytujemy rozmówcę czy był już lekarz i stwierdził zgon oraz czy wystawił kartę zgonu. Na jej podstawie zakład pogrzebowy odbiera ciało zmarłego z domu i transportuje je do swojej chłodni.
Do obowiązków związanych z przygotowanie pogrzebu tradycyjnego podchodzimy z pełną odpowiedzialnością i profesjonalizmem – podczas rozmowy z osobą organizującą i zlecającą nam pogrzeb, dopytujemy o szacowaną masę ciała zmarłego. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku cięższych osób, dwóch przedstawicieli zakładu pogrzebowego koniecznych do obsługi, to zdecydowanie za mało.
Kolejnym krokiem podczas trwającej rozmowy jest uzyskanie adresu, pod którym nastąpił zgon. Wspomniany adres jest konieczny do odebrania ciała zmarłego przez przedstawicieli Domu Pogrzebowego Mortis.
Rozmowa, którą przeprowadzamy jest konkretna, prowadzona w spokojnym, zrównoważonym tonie. Nasi przedstawiciele nie zasypują rozmówcy zbędnymi pytaniami i informacjami. Zarówno mówimy, jak i pytamy tylko o to, co jest nam niezbędnie konieczne w danej chwili. Na dokładne pytania mamy czas, możemy je zadać członkom rodziny na przykład podczas eksportacji ciała zmarłego do chłodni. To moment, by dopytać o wybraną formę pochówku, miejsce, w którym odbędzie się nabożeństwo żałobne oraz pogrzeb tradycyjny na cmentarzu.
W sytuacji, gdy zgon nastąpił w szpitalu, w pierwszej kolejności nasz przedstawiciel pyta o miejsce i datę zgonu. Rodzina zmarłego ma w obowiązku zgłoszenie się do szpitala w celu odebrania dokumentów, tj. karty zgonu.
Warto wiedzieć, iż w każdym szpitalu w Polsce pierwsze trzy doby przetrzymania ciała osoby zmarłej są bezpłatne. Ponadto każdy szpital posiada kaplicę, w której rodzina zmarłego może ostatni raz pożegnać bliskiego przy otwartej trumnie. Szpitale zatrudniają też prosektorów, tj. pracowników, których zadaniem jest przygotowanie zmarłego do pożegnania.
Często korzystamy z takiego rozwiązania, tym bardziej, że rodzina i tak musi udać się do kostnicy czy prosektorium, by zidentyfikować ciało zmarłego. Widok osoby zmarłej odpowiednio przygotowanej, tj. elegancko ubranej, z makijażem czy starannie ogolonej, jest dla rodziny mniej traumatyczny. W ten sposób można także obniżyć koszty pogrzebu tradycyjnego, ponieważ decydując się na tę opcję, zredukowany zostaje koszt eksportacji, tj. odebrania i przetransportowania ciała zmarłego ze szpitala do chłodni zakładu pogrzebowego.
W każdym z wymienionych przypadków jesteśmy pomocni i kierujemy za rękę – krok po kroku – członków rodziny zmarłego. Rzetelnie informujemy gdzie i jakie dokumenty należy załatwić. Ponadto udzielamy informacji, jakie dokumenty i rzeczy należy mieć przy sobie podczas spotkania w naszym domu pogrzebowym w Warszawie oraz w innych placówkach.
Niezbędnymi dokumentami do dopełnienia formalności są:
Konieczne jest także dostarczenie nam garderoby dla osoby zmarłej. W przypadku, gdy zmarły ma zostać pochowany w innej parafii, konieczne jest zaświadczenie z parafii zmarłego ze zgodą proboszcza. Posiadając wszystkie wyżej wspomniane dokumenty oraz garderobę, już podczas jednej wizyty w naszym zakładzie pogrzebowym w Warszawie, możemy dopiąć wszelkie niezbędne szczegóły i dopełnić formalności konieczne do organizacji pogrzebu tradycyjnego.
Jesteśmy empatyczni i otwarci na rozmowę z klientami organizującymi ceremonię pogrzebu. Chętnie i w dyskretny sposób przedstawiamy wszelkie informacje niezbędne do organizacji pochówku zmarłego. Podczas rozmowy telefonicznej staramy się nie podawać kosztów usług pogrzebowych. Z doświadczenia wiemy, że w silnych emocjach i ogarniającym żalu, niektóre kwestie formalne mogą być źle zrozumiane przez rozmówcę. Tym bardziej, że organizacja pogrzebu tradycyjnego obejmuje kilkadziesiąt pozycji, na które rodzina osoby zmarłej ma wpływ. Dysproporcje cenowe pomiędzy niektórymi z nich wahają się od 50 zł do nawet 1000 zł. Wszelkie szczegóły dotyczące pochówku tradycyjnego omawiamy na bezpośrednim spotkaniu z przedstawicielem Domu Pogrzebowego Mortis Arturem Uziębło.
ul. Floriańska 12 lokal 2 Warszawa
Zapraszamy do kontaktu, jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, przez całą dobę. Bazując na naszym doświadczeniu i empatii sprawimy, że ten trudny czas zapadnie w pamięć, jako elegancka uroczystość pożegnalna przepełniona szacunkiem i wspomnieniami o bliskim.
© 2022 MORTIS All right reserved.