Śmierć bliskiej osoby oznacza nie tylko niewysłowioną stratę, ale również konieczność uporania się z formalnościami pogrzebowymi. Jedną z nich jest wybór miejsca pochówku. Jak go dokonać, jeśli zmarły nie pozostawił żadnych wskazówek? Jaki cmentarz w Warszawie będzie odpowiedni do pochowania nieżyjącego?
Czy można wybrać miejsce pochówku?
Przepisy dotyczące rezerwacji miejsca pochówku, czy też jego wykupienia, od lat były nieścisłe. Obecne w polskim prawie nie ma definicji prawa do grobu, co jednak nie oznacza, że nie można zawrzeć umowy z administracją cmentarza, na mocy której zarezerwowane zostanie pojedyncze miejsce pochówku lub cały grób rodzinny.
Wiele zależy tutaj od tego, jak do całej sprawy podchodzą władze cmentarza. W niektórych przypadkach rezerwacją objęte są wyłącznie duże, kilkuosobowe mogiły, kiedy indziej natomiast na grób pojedynczy mogą liczyć wyłącznie osoby starsze, przekraczające wskazany próg wiekowych.
Bez względu na ustalenia administracji cmentarza, żeby wykupić miejsce pochówku, potrzebne jest złożenie wniosku, podpisanie umowy i uiszczenie stosownej opłaty. Jeśli cała procedura ma odbyć się już po śmierci bliskiej osoby, pojawi się konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów, takich jak: akt zgonu, dokumenty tożsamości, zaświadczenie z parafii, czy też wniosek o pozostawienie szczątków w grobie w przypadku chowania w już istniejącej mogile.
Jak znaleźć miejsce pochówku w Warszawie?
Jeśli bliscy nie dysponują grobem rodzinnym, wybór odpowiedniego miejsca pochówku to jedna z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć w związku ze śmiercią członka rodziny i organizacją uroczystości pogrzebowej. W Warszawie i innych miastach ciała i prochy nieżyjących osób można złożyć albo na cmentarzach wyznaniowych, albo na cmentarzach komunalnych.
- Cmentarze wyznaniowe. Są zarezerwowane dla zmarłych wyznawców określonej grupy wyznaniowej lub stowarzyszenia religijnego. W kościele katolickim nekropolie wyznaniowe przynależą do parafii, stąd ich nazwa – cmentarze parafialne, a zarządzają nimi proboszczowie.
- Cmentarze komunalne. Miejsca na cmentarzu komunalnym są dostępne dla wszystkich zmarłych mieszkańców miasta lub gminy – niezależnie od wyznania lub jego braku. To właśnie na cmentarzach komunalnych odbywają się pochówki świeckie, a nekropoliami zarządzają władze samorządowe.
Pochówek świecki na cmentarzu parafialnym – czy jest możliwy?
W założeniu pochówek świecki nie powinien odbywać się na cmentarzu parafialnym. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Jeżeli w danej miejscowości nie ma nekropolii komunalnej, właściciel lub zarządca cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zmarłej osoby, która nie należy do kościoła katolickiego.
Jak kupić miejsce na cmentarzu w Warszawie?
Zanim zajmiesz się organizacją uroczystości pogrzebowej, masz prawo na wybór cmentarza, który będzie odpowiedni dla Ciebie lub bliskiej osoby, a także wszystkich osób chcących odwiedzać grób. Wiąże się to również z możliwością wykupienia miejsca na cmentarzu.
Jeżeli zależy Ci na konkretnej lokalizacji, warto zająć się tym wcześniej. Zwłaszcza gdy interesuje Cię grób rodzinny. Takie podejście ma kilka zasadniczych zalet, spośród których wymienić należy:
- możliwość spokojnego załatwienia wszelkich formalności i spełniania konkretnych warunków, o które zabiega cmentarz,
- łatwiejsze przygotowanie grobu,
- zabezpieczenie finansów – to, ile kosztuje wykupienie miejsca na cmentarzu, może się zmieniać z czasem, dlatego wcześniejsza decyzja będzie opłacalna,
- oszczędność czasu i nerwów bliskich osób – po Twojej śmierci będą mogły skupić się wyłącznie na wyborze zakładu pogrzebowego i żałobie.
Jak jednak sfinalizować wykupienie miejsca na cmentarzu? Oczywiście należy złożyć wniosek, do którego dołączysz komplet odpowiednich dokumentów. Pamiętaj, że cmentarze mogą mieć różne zasady udzielania pozwoleń na rezerwację grobu. Tyczy się to przede wszystkim cen. W celu uzyskania informacji na ten temat, najlepiej kontaktować się bezpośrednio z administracją.
Jak wybrać cmentarz w Warszawie? Jakie czynniki wpływają na decyzję?
Jeżeli poszukiwania miejsca na cmentarzu jest dopiero przed Tobą i nie masz jednej, sprecyzowanej nekropolii, w której ma odbyć się Twój pochówek, przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze będzie zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami.
Jakim dokładnie? Duże znaczenie ma na pewno lokalizacja cmentarza. Jeśli Twoi najbliżsi będą musieli podróżować do innego miasta, naturalnie będą rzadziej odwiedzać grób. Jego położenie jest istotne również ze względu na ceny kwatery. Znajdujące się bliżej centrum będą droższe od tych zlokalizowanych na obrzeżach Warszawy. Nie zapominaj ponadto o ilości wolnego miejsca, a także o dostępnej infrastrukturze. Mowa tutaj chociażby o dojeździe do kaplicy.
Zanim wybierzesz miejsce pochowania ciała Twojego lub bliskiej osoby, dokładnie sprawdź aktualny cennik. Uwagę zwróć zwłaszcza na ewentualne opłaty dodatkowe.
Cmentarze w Warszawie – wybór miejsca pochówku
Skoro wiesz już, na co zwrócić uwagę w trakcie porównywania nekropolii w Warszawie, możemy przejść do ich krótkiego scharakteryzowania. Poniżej przedstawiamy listę cmentarzy wybieranych najczęściej.
- Cmentarz Komunalny Południowy w Warszawie – dokładna lokalizacja cmentarza to niewielka miejscowość Antoninów położna w powiecie Piasecznym. Działa od 1999 roku. Warto podkreślić, że jako jedyny z wszystkich cmentarzy komunalnych w Warszawie umożliwia zbudowanie grobowca w formie kaplicy.
- Cmentarz Północny w Warszawie – największy cmentarz w stolicy, dlatego zapewnia szeroki wybór miejsc. Oczywiście na jego terenie znajduje się też kolumbarium na urny. Trzeba podkreślić, że należy on do największych nekropolii w Europie. Jest jednocześnie dobrze zorganizowany, dzięki czemu zapewnia na przykład łatwy dostęp do kaplicy. To cmentarz komunalny, zlokalizowany przy ulicy Wóycickiego 14.
- Cmentarz Powązkowski w Warszawie – Powązki to z kolei jeden z najstarszych cmentarzy w naszym kraju. Założony został w 1790 roku. Znajdują się na nim groby wybitnych Polaków. Ze względu na mocno ograniczoną ilość wolnego miejsca, wykupienie parceli jest bardzo drogie. Warto podkreślić, że jest to cmentarz wyznaniowy. Adres: ul. Powązkowska 1, Warszawa.
- Cmentarz Wolski w Warszawie – może okazać się dobrym miejscem pochówku ze względu na kameralny charakter. Nie ma na nim tłumów, dlatego zapewnia ciszę i spokój. Jest to cmentarz wyznaniowy, położony przy ulicy Wolskiej 180/182.
Ile kosztuje miejsce pochówku w Warszawie?
Na koniec przechodzimy do kwestii finansowych. Musisz mieć świadomość, że nie każdy cmentarz oferuje przystępne ceny. Uzależnione są one od wielu czynników, między innymi ilości wolnego miejsca, czy też tego, jaki typ nagrobka Cię interesuje. Na ostateczny koszt składa się nie tylko opłata za miejsce na cmentarzu, ale również za dzierżawę i usługi cmentarne. Jak to zatem wygląda w Warszawie?
- Cmentarz Północny – tradycyjne groby pojedyncze kosztują od kilku do 20 tysięcy złotych, a rodzinny od 25 do 50 tysięcy złotych. Jeśli zaś chodzi o niszę w kolumbarium, zapłacisz od 4 do 12 tysięcy złotych.
- Cmentarz Powązkowski – grób pojedynczy kosztuje od 20 do 50 tysięcy złotych, natomiast rodzinny od 60 do nawet 100 tysięcy złotych. Znacznie tańsze jest miejsce na urnę w kolumbarium. Ceny wahają się od 10 do 25 tysięcy złotych.
- Cmentarz Wolski – dużo tańszy niż Powązki. Za grób pojedynczy trzeba zapłacić od kilku do 20 tysięcy złotych, za rodzinny od 20 do 40 tysięcy złotych, a za miejsce w kolumbarium nie więcej niż 10 tysięcy złotych.
Bez względu na typ cmentarza, zawsze możesz skorzystać z usług naszego zakładu pogrzebowego. Oferujemy kompleksową pomoc w organizacji pochówku tradycyjnego, świeckiego, z kremacją, wojskowego i Świadków Jehowy. Zachęcamy do kontaktu.