Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Co ma znaczenie przy wybieraniu zakładów pogrzebowych?

Co ma znaczenie przy wybieraniu zakładów pogrzebowych?

Śmierć bliskiej osoby to dla każdego człowieka bolesne doświadczenie. W takich momentach ciężko skupić się na najprostszych czynnościach. Tymczasem obowiązkiem rodziny jest dokonać wszelkich formalności co do pochówku zmarłego. Wybór odpowiedniej firmy pogrzebowej pomoże jak najbardziej odciążyć nas w tym procesie.

Wybór zakładu pogrzebowego — na co zwracać uwagę?

Przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić kilka domów pogrzebowych i wybrać ten, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • doradztwo pogrzebowe
 • dostępność przez 24 godziny na dobę
 • własna chłodnia
 • transport zwłok
 • kompleksowość usług

Profesjonalizm i empatyczne podejście do rodziny zmarłego jest niezwykle istotne w takich sytuacjach. Firma pogrzebowa powinna pomóc w takiej sytuacji i doradzić we wszystkich formalnościach, które należy dopełnić, a także wesprzeć w ich zaplanowaniu i realizacji.

Śmierć może nastąpić w różnym czasie i odległości od miejsca pochówku. To właśnie dlatego ważne jest, żeby móc skontaktować się z zakładem pogrzebowym przez całą dobę. Firma powinna mieć także możliwość przetransportowania zwłok. Na rynku możemy znaleźć firmy, które specjalizują się w transporcie z bliższych odległości. Są jednak też takie, które pomogą w przetransportowaniu nawet z drugiego końca świata.

Kompleksowość usług pogrzebowych

Pogrążeni w żałobie nie mamy czasu na to, żeby samodzielnie przechodzić przez wszystkie formalności. Odpowiedni dom pogrzebowy zadba za nich o kompleksową obsługę. Czego możemy się spodziewać?

Pracownik zakładu pogrzebowego powinien pomóc nam w najważniejszych formalnościach z urzędami. Do tego celu trzeba przygotować:

 • Kartę zgonu wystawioną przez lekarza albo akt zgonu, jeżeli byli Państwo uprzednio w Urzędzie Stanu Cywilnego
 • Dowód osobisty osoby załatwiającej formalności
 • Dowód osobisty osoby zmarłej
 • Legitymację emerytalną lub rencisty, lub w przypadku jej braku ostatni odcinek emerytury lub renty
 • Zaświadczenie o zatrudnieniu (w przypadku gdy osoba zmarła przed śmiercią była czynnym pracownikiem, to pracodawca jest zobowiązany do wystawienia tego dokumentu).
 • Kartę mogilną / dokument własności grobowca.

Pracownik zakładu pogrzebowego pomoże w doborze trumny lub urny. Jeśli zależy Państwu na kremacji, warto sprawdzić, czy taka opcja jest również dostępna. Kolejną kwestią, na którą możemy liczyć, jest transport zmarłego na miejsce pochówku.

Dom pogrzebowy może pomóc również w zaplanowaniu całego wydarzenia — przygotowania nekrologu, stworzenia klepsydry i rozwieszeniu jej w wybranych przez rodzinę miejscu, ubiorze zmarłego, zamówieniu wieńców pogrzebowych czy przygotowaniu oprawy muzycznej. Rodziny mogą wybrać gotowe ścieżki dźwiękowe lub zdecydować się na muzykę graną na żywo, np. na trąbce.

Coraz częściej obok pochowków w obrządku kościelnym, pojawiają się również pogrzeby świeckie. Rodzina zmarłego ma wtedy wpływ na indywidualne zaplanowanie ostatniego pożegnania. Mogą one zawierać np. słowa pożegnania od rodziny i przyjaciół zmarłego, utwory muzyczne, wiersze i wspominki. Pracownik domu pogrzebowego może pomóc w zaplanowaniu i przeprowadzeniu całej ceremonii.

Inną usługą, którą czasami oferują firmy pogrzebowe, jest organizacja stypy. Jest to na pewno oznaka szacunku dla żałobników, którzy przyjechali z dalekich stron. Najczęściej jednak nie jest ona jednak organizowana przez samą firmę, tylko we współpracy z innymi podmiotami.

No i na koniec, ważne jest, aby pracownicy cechowali się empatią, zrozumieniem, szacunkiem i cierpliwością.

Jak znaleźć dobry zakład pogrzebowy?

Branża pogrzebowa to jedna z tych, o której myślimy dopiero wtedy, gdy naprawdę pojawi się taka potrzeba. W tym momencie ciężko się skupić na przeglądaniu ofert różnych firm. Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i dokonać wyboru jeszcze zanim będziemy musieli skorzystać z tego typu usług. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić w tym przypadku, jest rozmowa z naszymi bliskimi i sprawdzenie, z jakiego zakładu pogrzebowego oni korzystali. Sprawdzona firma, na której możemy polegać, będzie z pewnością najlepszym rozwiązaniem.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.