Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Jak wybrać ubranie dla zmarłego? O czym pamiętać?

Śmierć bliskiej osoby to ogromne przeżycie, które nie tylko wywołuje smutek i żal, ale również wymusza konieczność podjęcia wielu trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór ubrania dla zmarłego. Na jaką odzież się zdecydować? O czym pamiętać?

Ubiór dla zmarłego – czym powinien się charakteryzować?

Wybór stroju dla zmarłej osoby to jedna z trudniejszych decyzji, przed jaką stoi rodzina w związku z organizacją pogrzebu. Ma to szczególne znaczenie, jeśli bliscy zdecydują się na otwarcie trumny. Wówczas wszelkie mankamenty ubrania będą widoczne. Na co zwrócić uwagę, aby wygląd zmarłej osoby był bez zarzutu?

  1. Styl. Przyjmuje się, że strój zmarłej osoby powinien z jednej strony być schludny i stonowany, z drugiej oddawać jej charakter. Dlatego kobiety najczęściej ubiera się w eleganckie garsonki, a mężczyzn w garnitury, a całość uzupełnia dodatkiem, który pasuje do powagi pogrzebu, a jednocześnie jest związany ze zmarłą osobą. Mowa tutaj np. o ulubionej apaszce, szalu, krawacie koszuli czy też butach.

Osoby, które umarły młodo, mogą zostać pochowane w mniej obowiązującym stroju – panie np. w eleganckiej sukience, a panowie w spodniach i marynarce. Funkcjonuje również zwyczaj, że zmarłego funkcjonariusza policji lub żołnierza ubiera się w mundur.

  1. Kolorystyka. Również powinna być stonowana. Najczęściej sięga się po czerń. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inny kolor. Dobrze sprawdza się np. grafitowy, granatowy czy też ciemnoszary. Ważne jest przede wszystkim to, aby całość prezentowała się z klasą. Kolor może być obecny także w dodatkach. Dla przykładu ciemnozielony krawat czy też burgundowa apaszka to opcja, której nie brakuje elegancji.
  2. Rozmiar. Dopasowanie rozmiaru stroju to najbardziej wymagające zadanie. Na skutek spadku wagi lub opuchlizny pośmiertnej dotychczasowo noszone ubrania mogą się okazać albo za szerokie, albo za ciasne. Osoby zajmujące się profesjonalnie ubieraniem zmarłych wiedzą, jak uporać się z tymi problemami. W efekcie kupowanie nowego stroju nie zawsze jest konieczne. Niemniej warto się skontaktować z zakładem pogrzebowym, by ustalić szczegóły.
  3. Dodatki. Nie tylko podkreślają indywidualny styl zmarłej osoby, ale również pozwalają ukryć zmiany na ciele spowodowane chorobą lub wypadkiem. Dlatego nie można o nich zapomnieć. Mowa tutaj nie tylko o butach, ale i krawacie, apaszce czy też eleganckim kapeluszu. Część rodzin decyduje się również dołączyć do ubioru biżuterię, np. ulubione kolczyki.

Odpowiedni strój zatuszuje wszelkie niedoskonałości i odwróci uwagę od zmian będących wynikiem śmierci. Warto go dopasować także do stylu, z jakim zmarła osoba się utożsamiała. Pozwoli to zadbać o jej spójny wizerunek nawet po śmierci. Bywa, że osoba jeszcze przed śmiercią określa, w czym chce zostać pochowana. Należy uszanować jej wolę, nawet jeśli wybór garderoby nie do końca trafia w gust rodziny.

Odzież dla zmarłego – gdzie znaleźć odpowiednią?

Strój dla zmarłej osoby można skompletować z jej dotychczasowej odzieży albo zdecydować się na zakup nowych ubrań. Wbrew pozorom nie trzeba daleko szukać. Większość zakładów pogrzebowych ma w swojej ofercie zestawy odzieży dla zmarłych osób. Najczęściej są to klasyczne stroje – garsonki i garnitury, które prezentują się elegancko i dobrze leżą.

Żeby z szerokiej gamy propozycji wybrać tę odpowiednią, wystarczy zastanowić się, co odpowiadałoby zmarłej lub zmarłemu, a następnie urozmaicić zestaw akcesoriami. Dodadzą one całości osobistego charakteru. Można też zdać się na specjalistów z zakładu pogrzebowego. Dobiorą oni strój, tak aby dobrze leżał i odwracał uwagę od zmian pośmiertnych.

Zmarłą osobę można upamiętnić na wiele sposobów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego stroju. Ubiór powinien nie tylko tuszować niedoskonałości, ale również pasować pod względem stylu do osobowości zmarłej lub zmarłego. Jednocześnie warto zadbać o to, aby był elegancki i odświętny, co pozwoli zachować powagę uroczystości.

Strój zmarłego na kremację — jak wybrać odpowiednią odzież?

Każda ceremonia pogrzebowa – bez względu na to czy bliski spocznie w trumnie, czy też urnie – wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku pogrzebów trumiennych rodziny decydują się zazwyczaj na garnitur lub garsonkę. Jak jednak ubrać bliskiego, którego ciało zostanie skremowane? W tym przypadku możliwości są nieco ograniczone. Odzież pogrzebowa na kremację musi być wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len czy jedwab. Niedopuszczalne jest odzienie wyprodukowane z poliestru i innych sztucznych tkanin. Zmarły nie może mieć też biżuterii ani żadnych dodatków galanteryjnych. Wyjątek stanowi symboliczna róża, którą można położyć na wieko trumny kremacyjnej.

Dość powszechną praktyką jest owijanie ciała w całun, niemniej nie stanowi to reguły. Rodzina może podjąć decyzję o spopieleniu w ulubionych ubraniach, o ile zostały wykonane z łatwopalnych i naturalnych tkanin. Branża pogrzebowa oferuje szeroki wybór odzieży oraz całunów kremacyjnych, które zostały zaprojektowane z myślą o pogrzebie kremacyjnym. Ich wygląd oraz jakość wykonania nie odbiegają od tradycyjnej odzieży trumiennej.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.