Jak wygląda pochówek z kremacją?
Coraz częściej rozważaną opcją pochówku staje się kremacja. Mimo iż jesteśmy przyzwyczajeni do naturalnej formy pochówku to jednak kremacja z biegiem czasu staje się coraz bardziej popularna. Zakład Pogrzebowy Mortis świadczy pochówek z kremacją na najwyższym poziomie, tak, aby pożegnanie zmarłego odbyło się w odpowiedni i godny sposób.
Co warto wiedzieć przed kremacją, jak wygląda samo przygotowanie?
Przygotowanie zmarłego do pochówku z kremacją jest tak naprawdę formą standardową, dlaczego? Cała procedura przygotowania ciała do kremacji nie różni się niczym od pochówku tradycyjnego. Jedyną różnicą choć także nie zawsze może być wybór innego stroju do kremacji. Jednakże w tej ostatniej drodze pożegnania klienci pragną, aby zmarły odszedł godnie, nie ma tutaj utartych schematów, jest to decyzja rodziny.
Formalności przed dokonaniem kremacji
Warto wiedzieć, że przed dokonaniem kremacji rodzina musi dostarczyć wszelkich niezbędnych dokumentów odnośnie zmarłego. A są to między innymi:
- odpis aktu zgonu,
- zgoda zmarłego na skremowanie ciała.
W momencie kiedy formalności zostały już dokonane ciało zostaje umieszczone w odpowiednio przygotowanej trumnie. Trumna ta jest przystosowana do kremacji, dlatego też nie będzie posiadała żadnych sztucznych zdobień, czy lakieru. Warto dodać, że sam proces kremacji jest ekologiczny stąd także i surowa forma trumny.
Jak przebiega kremacja?
Sam proces popielenia zwłok dzieli się na kilka etapów. Ciało jest poddawane odpowiednim czynnościom pielęgnacyjnym, a następnie ubierane w strój pogrzebowy lub całun. Należy przy tym zaznaczyć, że ubranie musi być wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, jedwab czy aksamit. Po rozgrzaniu pieca krematoryjnego do temperatury od 700 do 1200 stopni Celsjusza trumna z ciałem zostaje wprowadzona do środka.
Spopielenie zwłok nie następuje pod wpływem ognia, tylko bardzo gorącego powietrza. System komputerowy przez cały czas monitoruje temperaturę panującą we wnętrzu pieca, dzięki czemu w komorze panują możliwie najlepsze warunki do spopielenia ciała. Kiedy prochy są już ostudzone, umieszcza się je w specjalnym worku, a następnie przesypuje do wybranej przez rodziny urny. Pojemnik z prochami jest następnie przekazywany bliskim. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii urna nie może być ponownie otwarta.
Jaką urnę pogrzebową wybrać?
Decyzja o kremacji niesie za sobą konieczność zakupu odpowiedniej urny. Oferta domów pogrzebowych jest niezwykle bogata i obejmuje popielnice wyprodukowane z różnych materiałów, w tym: drewna, metalu, ceramiki, szkła, kompozytu czy kamienia. Biorąc pod uwagę, że pochówek urnowy cieszy się coraz większą popularnością, dużo zakładów kamieniarskich oferuje także personalizowane urny artystyczne.
Urny drewniane, wykonane z drewna dębowego, bukowego czy sosnowego, mogą być wykończone na wysoki połysk lub w macie. Aby zwiększyć wytrzymałość na czynniki mechaniczne, pojemniki są poddawane impregnacji. Nieco tańsze, a przy tym lżejsze i równie solidne, są pojemniki ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Z kolei urny kamienne, należący do najdroższych, wyróżniają się unikatową kolorystyką oraz ponadprzeciętną wytrzymałością. Wyprodukowane z marmuru, onyksu czy granitu, będą korespondować z wykończeniem pomnika.
Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej wyrobów kompozytowych — dotyczy to zarówno urn, jak i pomników. Ich zaletą jest niska cena oraz eleganckie wykończenie, które wiernie imituje inne materiały, np. marmur czy granit. Branża funeralna oferuje także nietypowe popielnice z ceramiki, szkła lub kryształu, które pomimo pięknych zdobień, mają jedną istotną wadę — są dość kruche i wymagają szczególnej ostrożności podczas przenoszenia.
Co ciekawe, pojemniki są dostępne w różnych kształtach. Oprócz standardowych was, dzbanów czy pucharów, firmy pogrzebowe mają w sprzedaży urny o formie prostopadłościanu lub walca. Nie brakuje także personalizowanych rozwiązań w postaci księgi, sarkofagu czy szkatułki. Popielnice dziecięce mogą przyjmować postać malutkiej trumienki, kwiatu, a nawet serca.
Pochówek przy kremacji, jak wygląda?
Samo skremowanie ciała to nie jest koniec pochówku, można by rzec, że to jego początek. Spopielenie zwłok trwa około godziny, w tym czasie rodzina żegnającego zmarłego modli się za niego w specjalnie wyznaczonej do tego kaplicy bądź sali ceremonialnej. Po kremacji szczątki umieszczane są w specjalnej urnie i dopiero w tym momencie przekazywane bliskim. Warto dodać, że rodzina powinna otrzymać także świadectwo kremacji bliskiego.
Kolejną częścią pochówku jest pogrzeb na cmentarzu. Wielu z nas zastanawia się czy szczątki zmarłego muszą być pochowane na cmentarzu. Wedle polskiego prawa trzeba pochować urnę, nie można rozsypać prochów zmarłego jak to się ma w niektórych krajach zachodnich. Zmarły otrzymuje należyty szacunek poprzez pochowanie jego szczątków.
Sam pogrzeb na cmentarzu odbywa się już w tradycyjny sposób, zależnie od tego jaki pogrzeb był życzeniem zmarłego świecki czy katolicki. Jedyną różnicą jest jednak to, że zamiast trumny do grobu lub kolumbarium składana jest urna. Całość uroczystości pozostaje bez zmian.
Czy zdecydować się na kremację?
W dobie dzisiejszych czasów gdzie cmentarze zaczynają powoli być przepełnione coraz bardziej popularne stają się pochówki z kremacją. Dostępne na cmentarzach kolumbaria zapewniają odpowiednie pochowanie urny jak i również kolokwialnie ujmując zaoszczędzają miejsca. Nie należy sie martwić, gdyż nawet i w takich pochówkach zawsze jest miejsce na zapalenie znicza, wspomnienie zmarłego czy wyrycie cytatu, który będzie kojarzył nam się z bliskim. Pozostaje on w naszych sercach niezależnie od formy pochówku.
Zakład Pogrzebowy Mortis oferuje Państwu pochówki z kremacją z zachowaniem wszelkich zasad poszanowania zmarłego. Wieloletnie doświadczenie pozwala na poprowadzenie ostatniej drogi zmarłego zgodnie z jego wolą.