Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Jakie usługi świadczy dom pogrzebowy?

Organizacja pochówku to podstawowa usługa, jaką świadczą domy pogrzebowe, jednak niejedyna. Wiele funkcjonujących na rynku podmiotów zapewnia kompleksową obsługę, dzięki czemu pogrążona w smutku rodzina nie musi szukać fachowej pomocy gdzie indziej. Co dom pogrzebowy może zrobić dla bliskich? Jakie usługi świadczy?

Dom pogrzebowe – jakie usługi świadczy? Podstawowy katalog działań

Gdy umiera bliska osoba, rodzina musi zająć się organizacją pogrzebu. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli zmarła lub zmarły nie pozostawił żadnych wskazówek co do tego, jak miałby wyglądać pochówek. W takiej sytuacji bliscy muszą zdać się na własną intuicję.

W ferworze emocji trudno jednak zachować spokój i opanowanie, a co dopiero myśleć o szczegółach związanych z uroczystością. To dlatego coraz więcej domów pogrzebowych oferuje kompleksową obsługę. Dzięki temu rodzina może skupić się na przeżywaniu straty i byciu dla siebie wzajemnym oparciem, a nie poszukiwaniu firm, które zajmą się poszczególnymi czynnościami związanymi z organizacją pogrzebu.

Oto co obejmuje podstawowy katalog usług zakładu pogrzebowego.

 1. Odbiór i transport ciała (także z zagranicy).
 2. Przygotowanie ciała do pogrzebu, w tym zakup ubrań.
 3. Organizacja pochówku wyznaniowego i świeckiego wraz z asystą pogrzebową.
 4. Użyczenie kaplicy w celu organizacji czuwania przedpogrzebowego.
 5. Sprzedaż akcesoriów pogrzebowych, w tym trumien, urn i krzyżów nagrobnych.
 6. Kontakt z księdzem, przedstawicielem związku wyznaniowego lub mistrzem ceremonii.
 7. Przygotowanie wieńców i wiązanek pogrzebowych (florystyka żałobna).
 8. Zamówienie i przygotowanie nekrologów oraz klepsydr.

Dom pogrzebowy może również zorganizować oprawę muzyczną uroczystości – użyczyć sprzęt nagłaśniający oraz zatrudnić muzyków, np. trębacza, skrzypka. Na życzenie rodziny wynajmie fotografa lub kamerzystę. W razie konieczności zakład pogrzebowy zajmuje się też ekshumacją zwłok i szczątek.

Czym jeszcze może zająć się zakład pogrzebowy? Usługi dodatkowe i cmentarne

Wraz z rozwojem rynku rozszerza się katalog usług świadczonych przez zakłady pogrzebowe. Podstawowy zakres działalności coraz częściej uzupełniają usługi niestandardowe. Na jakie dodatkowe wsparcie można liczyć?

 1. Załatwienie formalności urzędowych. Na życzenie rodziny dom pogrzebowy może zająć się załatwieniem formalności związanych ze złożeniem wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego z ZUS. W tym celu wystarczy proste pełnomocnictwo.
 2. Transport żałobników. Często zdarza się, że bliscy przyjeżdżają z oddalonych zakątków Polski, aby pożegnać zmarłą osobę. Nie każdy dysponuje własnym środkiem transportu. Dlatego część domów pogrzebowych oferuje pomoc w organizacji transportu żałobników. Dzięki temu cała rodzina – nawet ta dalsza – może być w tym trudnym momencie razem.
 3. Pomoc w organizacji stypy. W wielu krajach, także i w Polsce, przyjęło się organizowanie uroczystego spotkania rodzinnego ku pamięci zmarłej osoby. Żeby oszczędzić rodzinie dodatkowego stresu, część zakładów pogrzebowych oferuje pomoc w organizacji stypy – kontaktuje się z restauracją, konsultuje menu z rodziną czy też zapewnia transport do lokalu.

Dom pogrzebowy może również świadczyć usługi cmentarne. Są one związane z utrzymaniem nekropolii i zarządzaniem nią. Obejmują m.in. czynności porządkowe, takie jak pielęgnacja zieleni, a także renowację nagrobków granitowych.

Zakład pogrzebowy może świadczyć zróżnicowane usługi związane z organizacją pochówku i – jeśli otrzyma pełnomocnictwo od właściciela cmentarza (miasta, parafii lub związku wyznaniowego) – także dotyczące zarządzania i administrowania nekropolią. Kompleksowe podejście sprawia, że rodzina otrzymuje niezbędne wsparcie w jednej placówce. Nie musi na własną rękę szukać firm, które zajmą się poszczególnymi działaniami. To wygodna opcja, która nie tylko redukuje koszty i ogranicza stres, ale również ułatwia kontrolę.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.