Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Na czym może polegać pomoc zakładu pogrzebowego?

Kiedy umiera bliska osoba, rzadko kiedy jej krewni są w stanie zachować spokój. Tymczasem trzeba zająć się organizacją pogrzebu. Żeby odciążyć pogrążonych w smutku żałobników, coraz więcej zakładów pogrzebowych świadczy kompleksowe usługi i przynajmniej częściowo wyręcza ich w załatwieniu formalności. Na czym może polegać pomoc domu pogrzebowego?

Zakład pogrzebowy – jak może pomóc? Standardowy pakiet usług

Organizacja pogrzebu wiąże się z wieloma formalnościami. Tymczasem pogrążona w żałobie rodzina nie zawsze wie, co zrobić i do kogo się udać. Niepokój wzmaga dodatkowo fakt, że na załatwienie wszystkich spraw związanych z pochówkiem ma się zaledwie kilka dni. Tym istotniejszy wydaje się więc wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Placówka może bowiem wyręczyć żałobników w przeprowadzeniu różnych czynnościach organizacyjnych.

Profesjonalny zakład pogrzebowy najczęściej oferuje:

  • odbiór ciała ze wskazanego miejsca i jego transport do domu pogrzebowego (lub chłodni),
  • przygotowanie ciała do uroczystości pogrzebowej,
  • organizację tradycyjnego pochówku, co obejmuje m.in. załatwienie formalności cmentarnych czy też przygotowanie karawanu,
  • organizację kremacji i pochówku urnowego, co obejmuje np. transport ciała na miejsce spopielenia, transport urny na cmentarz oraz załatwienie formalności cmentarnych,
  • sprzedaż funeraliów, czyli trumien, urn oraz krzyży,
  • wynajem kaplicy przedpogrzebowej (włącznie z wystawieniem ciała zmarłego), gdzie można symbolicznie pożegnać się z bliskim, odprawić różaniec,
  • przygotowanie wiązanek i wieńców kwiatowych,
  • zamówienie nekrologów,
  • przygotowanie klepsydr i ich rozwieszenie we wskazanych miejscach,
  • organizacja oprawy muzycznej, np. wynajem trębacza lub skrzypka.

Coraz więcej zakładów pogrzebowych decyduje się również przejąć załatwianie formalności urzędowych i innych związanych z organizacją pochówku. Chodzi tu m.in. o złożenie wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego z ZUS-u czy też procedury u proboszcza parafii, organisty i zarządcy cmentarza. W tym celu bliscy zmarłego muszą podpisać stosowne upoważnienie.

W czym jeszcze może pomóc zakład pogrzebowy? Organizacja transportu dla żałobników i stypy

Kompleksowa organizacja pogrzebu od strony formalnej i technicznej to nie jedyna usługa, jaką może świadczyć dom pogrzebowy. Coraz częściej placówki pomagają w organizacji transportu dla żałobników, którzy chcieliby uczestniczyć w pogrzebie, jednak mieszkają daleko. Dzięki temu bliscy nie muszą martwić się wynajmem autokaru.

Niektóre zakłady pogrzebowe oferują nawet organizację stypy. Informują o najbliżej położonych restauracjach w wybranym przez rodzinę przedziale cenowym. Kontaktują się z lokalami lub przekazują dane kontaktowe.

Śmierć bliskiego za granicą – co może zrobić zakład pogrzebowy?

Część placówek oferuje również pomoc w sprowadzeniu zwłok z zagranicy. Może zająć się nie tylko transportem, ale i załatwieniem formalności, np. złożeniem wniosku o pozwolenie u starosty lub prezydenta miasta. W tym celu potrzebuje jednak stosownego upoważnienia od rodziny zmarłego. Następnie – już po sprowadzeniu zwłok – zajmuje się organizacją pochówku, zgodnie z wytycznymi bliskich.

Organizacja pogrzebu to dla rodziny zmarłego trudne i pełne emocji przeżycie. Dlatego coraz więcej zakładów pogrzebowych oferuje usługi wykraczające poza standardowy pakiet. Dzięki temu bliscy zmarłej osoby mogą skupić się na tym, co najważniejsze, a nie na szczegółach związanych z organizacją pogrzebu. W takiej chwili potrzebują przede wszystkim spokoju, a nie powracających myśli, czy aby na pewno wszystko zostało załatwione.

Przy wyborze zakładu pogrzebowego warto więc przyjrzeć się, jaki zakres usług świadczy. Profesjonaliści gwarantują nie tylko wsparcie formalne, techniczne i merytoryczne, ale i duchowe. Doradzają, jednak nie oceniają wyborów rodziny. Dostosowują się do potrzeb i preferencji bliskich zmarłego, tak aby mogli bez dodatkowego stresu uczcić jego pamięć.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.