Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Na czym może polegać pomoc zakładu pogrzebowego?

Kiedy umiera bliska osoba, rzadko kiedy jej krewni są w stanie zachować spokój. Tymczasem trzeba zająć się organizacją pogrzebu. Żeby odciążyć pogrążonych w smutku żałobników, coraz więcej zakładów pogrzebowych świadczy kompleksowe usługi i przynajmniej częściowo wyręcza ich w załatwieniu formalności. Na czym może polegać pomoc domu pogrzebowego?

Zakład pogrzebowy – jak może pomóc? Standardowy pakiet usług

Organizacja pogrzebu wiąże się z wieloma formalnościami. Tymczasem pogrążona w żałobie rodzina nie zawsze wie, co zrobić i do kogo się udać. Niepokój wzmaga dodatkowo fakt, że na załatwienie wszystkich spraw związanych z pochówkiem ma się zaledwie kilka dni. Tym istotniejszy wydaje się więc wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Placówka może bowiem wyręczyć żałobników w przeprowadzeniu różnych czynnościach organizacyjnych.

Profesjonalny zakład pogrzebowy najczęściej oferuje:

  • odbiór ciała ze wskazanego miejsca i jego transport do domu pogrzebowego (lub chłodni),
  • przygotowanie ciała do uroczystości pogrzebowej,
  • organizację tradycyjnego pochówku, co obejmuje m.in. załatwienie formalności cmentarnych czy też przygotowanie karawanu,
  • organizację kremacji i pochówku urnowego, co obejmuje np. transport ciała na miejsce spopielenia, transport urny na cmentarz oraz załatwienie formalności cmentarnych,
  • sprzedaż funeraliów, czyli trumien, urn oraz krzyży,
  • wynajem kaplicy przedpogrzebowej (włącznie z wystawieniem ciała zmarłego), gdzie można symbolicznie pożegnać się z bliskim, odprawić różaniec,
  • przygotowanie wiązanek i wieńców kwiatowych,
  • zamówienie nekrologów,
  • przygotowanie klepsydr i ich rozwieszenie we wskazanych miejscach,
  • organizacja oprawy muzycznej, np. wynajem trębacza lub skrzypka.

Coraz więcej zakładów pogrzebowych decyduje się również przejąć załatwianie formalności urzędowych i innych związanych z organizacją pochówku. Chodzi tu m.in. o złożenie wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego z ZUS-u czy też procedury u proboszcza parafii, organisty i zarządcy cmentarza. W tym celu bliscy zmarłego muszą podpisać stosowne upoważnienie.

Organizacja pogrzebu świeckiego przez zakład pogrzebowy

Coraz więcej Polaków odchodzi od wiary katolickiej i decyduje się na organizację pogrzebu w duchu humanistycznym. Taka ceremonia nie wymaga udziału księdza katolickiego i jest przeprowadzana poza kościołem. Żałobnicy zbierają się w sali pożegnań, gdzie mogą wyrazić szacunek i wdzięczność wobec osoby zmarłej. Całe wydarzenie koordynuje mistrz ceremonii, którego można uznać za świeckiego następcę osoby duchownej. Główną funkcją mistrza ceremonii jest odczytanie mowy pożegnalnej oraz poprowadzenie konduktu do miejsca spoczynku.

Największą zaletą ceremonii jest to, że może być zaplanowana zgodnie z życzeniem osoby zmarłej. Zdarza się, że przed śmiercią bliski udziela wskazówek na temat organizacji pochówku lub wyraża konkretne życzenia dotyczące formuły pogrzebu. Ceremonia bezwyznaniowa daje dużą swobodę w realizacji planów zmarłego. Oczywiście, nie oznacza to, że uroczystość nie spełnia wymogów formalnych. Humanistyczny pogrzeb bywa prawdzie bardziej swobodny, niemniej mistrz ceremonii dba o to, aby bliscy odczuli, że uczestniczą w wydarzeniu podniosłym i skłaniającym do refleksji.

Pogrzeb pozbawiony księdza, w czasie którego bliscy mogą wspominać osobę zmarłą, słuchać piosenek, które szczególnie lubiła oraz oglądać zdjęcia na ekranie zamontowanym w sali pożegnań, ma zupełnie inny wymiar niż uroczystość kościelna. Obecnie, prawie każdy większy dom pogrzebowy oferuję usługi mistrza ceremonii, który ma doświadczenie w organizacji pogrzebu świeckich.

Osoby, które doświadczyły pogrzebu humanistycznego, doceniają empatię i wyjątkowość mistrzów ceremonii, a także możliwość prawdziwego duchowego przeżywania ostatnich chwil zmarłego na ziemi. Z przyjemnością pomożemy zorganizować pogrzeb z duchowym przewodnikiem. Rozwiejemy także wszelkie wątpliwości związane z realizacją formalności.

W czym jeszcze może pomóc zakład pogrzebowy? Organizacja transportu dla żałobników i stypy

Kompleksowa organizacja pogrzebu od strony formalnej i technicznej to nie jedyna usługa, jaką może świadczyć dom pogrzebowy. Coraz częściej placówki pomagają w organizacji transportu dla żałobników, którzy chcieliby uczestniczyć w pogrzebie, jednak mieszkają daleko. Dzięki temu bliscy nie muszą martwić się wynajmem autokaru.

Niektóre zakłady pogrzebowe oferują nawet organizację stypy. Informują o najbliżej położonych restauracjach w wybranym przez rodzinę przedziale cenowym. Kontaktują się z lokalami lub przekazują dane kontaktowe.

Śmierć bliskiego za granicą – co może zrobić zakład pogrzebowy?

Część placówek oferuje również pomoc w sprowadzeniu zwłok z zagranicy. Może zająć się nie tylko transportem, ale i załatwieniem formalności, np. złożeniem wniosku o pozwolenie u starosty lub prezydenta miasta. W tym celu potrzebuje jednak stosownego upoważnienia od rodziny zmarłego. Następnie – już po sprowadzeniu zwłok – zajmuje się organizacją pochówku, zgodnie z wytycznymi bliskich.

Organizacja pogrzebu to dla rodziny zmarłego trudne i pełne emocji przeżycie. Dlatego coraz więcej zakładów pogrzebowych oferuje usługi wykraczające poza standardowy pakiet. Dzięki temu bliscy zmarłej osoby mogą skupić się na tym, co najważniejsze, a nie na szczegółach związanych z organizacją pogrzebu. W takiej chwili potrzebują przede wszystkim spokoju, a nie powracających myśli, czy aby na pewno wszystko zostało załatwione.

Przy wyborze zakładu pogrzebowego warto więc przyjrzeć się, jaki zakres usług świadczy. Profesjonaliści gwarantują nie tylko wsparcie formalne, techniczne i merytoryczne, ale i duchowe. Doradzają, jednak nie oceniają wyborów rodziny. Dostosowują się do potrzeb i preferencji bliskich zmarłego, tak aby mogli bez dodatkowego stresu uczcić jego pamięć.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.