Przygotowanie oprawy muzycznej to jedno z najtrudniejszych zadań w trakcie organizacji ceremonii pogrzebowej, dlatego większość osób korzysta z pomocy fachowców. Często jednak nawet takie wsparcie nie rozwiązuje kwestii wyboru konkretnych utworów. Dlatego też postanowiliśmy omówić aktualne trendy w tej tematyce, a także przedstawić kilka propozycji. Sprawdź, jakie pieśni pogrzebowe pasują do charakteru tej uroczystości.
Muzyka na pogrzebie – jaką pełni rolę i jaki utwór wybrać?
Utwory odtwarzane w czasie pogrzebu mogą spełniać różne zadania. Wprowadzają odpowiedni nastrój zadumy, skłaniają do refleksji na temat zmarłego, jego dokonań i życia w ujęciu ogólnym, jak również sprawiają, że uroczystość zyskuje należną jej rangę. Niekiedy taka muzyka stanowi ponadto pewnego rodzaju wspominanie bliskiej osoby, która odeszła. Zwłaszcza gdy wybrane utwory należą do jej ulubionych.
To, jak prezentuje się oprawa muzyczna w trakcie uroczystości pogrzebowej, zależy także od tego, kiedy dokładnie jest odgrywana. Najczęściej mowa tu o następujących sytuacjach:
- przed, w trakcie i bezpośrednio po mszy – uczestnicy pogrzebu mogą mieć pewne życzenia dotyczące tego, jakie dokładnie pieśni pogrzebowe zostaną odegrane i odśpiewane. Muszą one jednak zostać zatwierdzone przez księdza,
- w czasie ostatniego pożegnania w kaplicy – w tym przypadku oprawę tworzą zazwyczaj wyłącznie instrumenty, choć oczywiście można zorganizować wszystko nieco inaczej,
- podczas wyprowadzenia i wyprowadzenia trumny bądź urny – wybrane utwory muzyczne mogą towarzyszyć konduktowi żałobnemu aż do miejsca pochówku,
- w trakcie składania ciała lub prochów do grobu – muzyka w tym momencie ma znaczenie szczególne, związana jest bowiem z ostatnim pożegnaniem. To właśnie dlatego najbliżsi najczęściej decydują się na wzruszające piosenki pogrzebowe.
Zakład odpowiedzialny za organizację ceremonii pogrzebowej jest w stanie zadbać o jej każdy moment. Muzyka może mieć więc ten sam charakter przez cały czas lub zmieniać się w zależności od danej chwili. Co więcej, bliscy zmarłego często mają możliwość przedstawiania dodatkowych życzeń – zarówno w przypadku pogrzebu kościelnego, jak i świeckiego.
Jaką piosenkę wybrać na pogrzeb? Ważne instrumenty!
Jeszcze zanim przedstawimy konkretne utwory muzyczne, które są najczęściej odtwarzane w trakcie uroczystości, warto skupić się na instrumentach. A mówiąc dokładniej, na ich wyborze. Wiele osób twierdzi, że trudno wyobrazić sobie pogrzeb bez trąbki, dlatego to właśnie ona wskazywana jest najczęściej. Powodem jest tu jednak nie tylko tradycja, ale też to, jak wybrane utwory brzmią na trąbce. Nadaje im podniosłości, sprawia ponadto, że melodie skłaniają do refleksji i zadumy.
Instrument ten jest wykorzystywany przede wszystkim w trakcie ostatniego pożegnania. Podczas mszy w kościele natomiast królują organy, które odgrywają standardową muzykę religijną. Nie mniej jednak na specjalne życzenie rodziny organy mogą grać pod akompaniament trąbki czy też skrzypiec w trakcie mszy pogrzebowej.
To jednak nie wszystko. W obu przypadkach użyć można jeszcze innych instrumentów. Które z nich cieszą się największą popularnością? Na pewno skrzypce, choć muzyka na pogrzebie dobrze brzmi również za sprawą wiolonczeli oraz gitary.
A czy utwory muzyczne w trakcie uroczystości mogą zostać także odśpiewane? Oczywiście! Wymaga to wynajęcia mniej lub bardziej profesjonalnych śpiewaków, jednak wszystko da się zorganizować. I to zarówno w kościele, jak i na cmentarzu. Oprawa w dużej mierze jest kwestią indywidualną, dlatego wiele zależy tutaj od woli rodziny lub samego zmarłego, jeśli w testamencie znajdują się informacje na temat ceremonii.
Jakie piosenki na ostatnie pożegnanie?
Skoro kwestie organizacyjne mamy już za sobą, możemy przejść do wskazania konkretnych utworów, które najczęściej wybiera rodzina zmarłego. Popularne melodie to między innymi:
- Etiuda E-dur – Fryderyk Chopin,
- Marsz pogrzebowy – Fryderyk Chopin,
- Ave Maria,
- Il Silenzio – Nini Rosso
- Requiem d-moll Lacrimosa – Wolfgang Amadeusz Mozart
- Aria na strunie G – Jan Sebastian Bach,
The four seasons. Winter – Antonio Vivaldi
Klasyczna muzyka na pogrzebie stanowi dobry wybór wówczas, gdy bliskim zależy na tym, aby osoby uczestniczące w pogrzebie miały okazję do zadumy, jak również szansę na wspomnienia zmarłego. Dzięki niej mogą też w spokoju pożegnać się z nim na cmentarzu lub jeszcze w kościele.
Co się puszcza na pogrzebach?
Wymienione powyżej utwory są przeważnie odtwarzane na żywo, przy pomocy instrumentów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby muzyka na pogrzebie była uruchamiana z kasety, płyty bądź plików cyfrowych. Zwłaszcza gdy mowa jest o piosenkach współczesnych o mniej religijnym charakterze. Tego typu utwory odtwarzane są przeważnie podczas uroczystości świeckich. Które z nich można usłyszeć najczęściej?
- Wiem, że nie wrócisz – Czesław Niemen,
- Znów wędrujemy – Grzegorz Turnau,
- Lubię wracać tam, gdzie byłem – Zbigniew Wodecki,
- Radość najpiękniejszych lat – Anna Jantar,
- Somewhere over the rainbow – Israel Kamakawiwo’ole,
- Always on my mind – Elvis Presley,
- Back to black – Amy Winehouse.
Jakie piosenki śpiewa się na pogrzebie?
Do powyższych zestawień dobrze będzie jeszcze dodać krótką listę utworów, które mogą zostać odśpiewane – w kościele, czy też przy grobie. Oczywiście wiele zależy tutaj od umiejętności wokalnych osoby śpiewającej, jak również dokładnego charakteru uroczystości. Nierzadko zdarza się, że wolą zmarłego jest wybór konkretnych piosenek.
- Hallelujah – Leonard Cohen,
- Tears in heaven – Eric Clapton,
- The end – The Doors,
- Tears in Heaven – Eric Clapton,
- Kiedy góral umiera – Harlem
- Do Ciebie mamo – Violetta Villas,
- Dłoń – Natalia Kukulska,
- Non, je ne regrette rien – Edith Piaf.
Piękna pieśń pogrzebowa wprowadza odpowiedni nastrój, stanowi wzbogacenie ceremonii, a także sprawia, że staje się ona wydarzeniem wyjątkowym. Stwarza jednocześnie okazję do tego, aby przyjaciele, rodzina i wszyscy, którzy postanowili towarzyszyć zmarłemu w jego ostatniej drodze, przez chwilę zastanowili się nad wartością życia i pamięci po śmierci. To właśnie dlatego dobrze jest poświęcić jej sporo czasu.
Nasz zakład pogrzebowy pomoże Ci wybrać muzykę na pogrzeb – wspólnie opracujemy repertuar, a także zajmiemy się organizacją całej oprawy. Zachęcamy do kontaktu!