Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Z czego powinna składać się oprawa pogrzebowa?

Pochówek ciała lub urny z prochami to jeden z ostatnich czynów, jaki bliscy mogą zrobić dla osoby, która odeszła z tego świata. Uroczystość pozwala uhonorować zmarłego i oddać mu należną część. Dlatego wymaga szczególnej oprawy. Jakich elementów nie może podczas niej zabraknąć? Z czego powinna składać się oprawa pogrzebowa?

Oprawa pogrzebowa – najważniejsze elementy

Pogrzeb to trudne wydarzenie w życiu rodziny. Wiadomość o stracie bliskiej osoby jeszcze dobrze do nas nie dotarła, a już musimy towarzyszyć jej w ostatniej drodze i się z nią pożegnać. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby uroczystość miała podniosły charakter. Odpowiednia oprawa pogrzebowa pozwoli ją uświetnić. Z jakich elementów powinna się jednak składać?

  1. Trumna lub urna. Stanowi niezbędny element oprawy pogrzebu. Różnorodność dostępnych na rynku trumien i urn sprawia, że rodzina bez trudu znajdzie model, który będzie odpowiadać jej możliwościom finansowym oraz oczekiwaniom.
  2. Karawan. To specjalny, elegancki pojazd, który pozwala przetransportować trumnę z ciałem do kościoła (kaplicy cmentarnej) lub innego miejsca, gdzie mają odbyć się uroczystości pogrzebowe, a po ich zakończeniu – na cmentarz. Karawany najczęściej występują w kolorze czarnym, choć można też spotkać modele białe, brązowe oraz srebrne.
  3. Kwiaty. Stanowią nieodłączny element uroczystości pogrzebowej. Uświetniają pogrzeb i dodają mu eleganckiego charakteru. Rodzina zmarłego może skorzystać z gotowych propozycji domu pogrzebowego lub kupić wiązanki i wieńce na indywidualne zamówienie. Kompozycje kwiatowe mogą być różnorakie. Najczęściej w ich skład wchodzą róże, lilie, mieczyki, chryzantemy, kalie, gerbery oraz goździki. Jeśli chodzi o kolorystykę, zwykle wybiera się kwiaty czerwone i białe, ale też pomarańczowe, żółte lub fioletowe.
  4. Muzyka. Może towarzyszyć uroczystości w podniosłych momentach, niezależnie od tego, czy ma ona charakter religijny czy też świecki. W obrządku katolickim najczęściej odpowiadają za nią organiści. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnić profesjonalny zespół lub solistę do uświetnienia uroczystości pogrzebowej. Muzyka może też towarzyszyć konduktowi żałobnemu w drodze na cmentarz. Dobrze sprawdzi się wówczas trąbka lub skrzypce.
  5. Przemowa pożegnalna. W przypadku uroczystości religijnej najczęściej wygłasza ją duchowny. Głos mogą również zabrać bliscy zmarłego. Podczas pogrzebu świeckiego zadanie to najczęściej powierza się mistrzowi ceremonii lub profesjonalnemu mówcy. Również i rodzina oraz przyjaciele mogą w kilku słowach pożegnać zmarłą osobę. Coraz częściej spotykaną praktyką w przypadku ceremonii świeckiej jest stworzenie prezentacji multimedialnej o zmarłej osobie.
  6. Obsługa fotograficzna i filmowa. Nie jest wymagana, jednak część osób decyduje się, by zatrudnić fotografa lub operatora filmowego, by udokumentować wydarzenie. Opcję tę poleca się, gdy w rodzinie są osoby, które nie mogą uczestniczyć w pogrzebie, np. ciężko chorują.
  7. Oprawa techniczna. To pojemna kategoria, która mieści różnego rodzaju elementy usprawniające przeprowadzenie uroczystości, w tym np. nagłośnienie uroczystości, krzesła dla najbliższej rodziny zmarłego, stojaki na kwiaty wokół trumny, namiot na cmentarzu czy też elektryczną windę niezbędną do opuszczenia trumny w głąb grobu. Kwestiami tymi najczęściej zajmuje się dom pogrzebowy.

Dzięki odpowiedniej oprawie pogrzebowej pochówek nabiera bardziej podniosłego i eleganckiego charakteru. Muzyka, kwiaty czy też mowy pożegnalne pozwalają oddać hołd zmarłemu, natomiast oprawa techniczna sprawia, że uroczystość przebiega bez zakłóceń.

Transport na cmentarz — organizacja pogrzebu

Wiele osób zapomina, jak ważnym elementem organizacji pogrzebu jest zapewnienie transportu. O ile komunikacja w dużych miastach działa bez zarzutu, o tyle dojazd do mniejszych miejscowości i wiosek może być bardzo utrudniony. W przypadku organizacji pogrzebu poza miastem warto zatem pomyśleć o transporcie żałobników. Aby zapewnić sprawne przemieszczanie się pomiędzy kościołem, cmentarzem i domem pogrzebowym (jeżeli rodzina planuje konsolację), najlepiej wynająć autokar. To szczególnie ważne w wypadku osób starszych i schorowanych, które nie mają możliwości dojazdu na miejsce własnym samochodem.

O należytą oprawę pogrzebu można zadbać samodzielnie. W tym trudnym czasie niełatwo jest się jednak skupić na szczegółach związanych z organizacją uroczystości. Wszelkie formalności i detale pomoże załatwić profesjonalny dom pogrzebowy. Dzięki temu rodzina będzie mogła się skupić na przeżywaniu wydarzenia, a nie bieganinie.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.