Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Co to jest kolumbarium? Jak wygląda i do czego służy?

W ramach organizowanego przez nasz zakład pogrzebu z kremacją ciało zmarłego trafia do krematorium. Tam zostaje spopielone, a prochy trafiają do urny. Następnie rodzina może złożyć je w tradycyjnym grobie lub umieścić w tak zwanym kolumbarium. Czym jest to miejsce i w jaki sposób odbywa się pochówek z jego wykorzystaniem? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Co to znaczy słowo „kolumbarium”?

 Nazwa kolumbarium pochodzi od łacińskiego słowa „columbarium”, które oznacza „gołębnik” (od „columba”, czyli „gołąb”). Termin ten nie odnosi się jednak do faktycznego zastosowania budowli. Kolumbarium to bowiem miejsce na urny. Najczęściej występuje ono w postaci ściany składającej się ze specjalnych nisz, w których umieszczane są urny z prochami zmarłych. Może być też specjalnym, osobnym budynkiem.

Kolumbarium zwykle znajduje się na terenie cmentarza, (choć stawia się je także w pobliżu krematoriów), w łatwo dostępnym miejscu, tak aby odwiedzający nekropolię nie mieli problemu z jego znalezieniem. W większości przypadków powstaje z materiałów wykorzystywanych do produkcji nagrobków (zazwyczaj jest to kamień), dlatego prezentuje się w sposób bardzo do nich zbliżony. Nie jest to jednak regułą.

Warto podkreślić, że kolumbaria były stosowane już w starożytnym Rzymie. Podobnie jak dzisiaj, pełniły wtedy funkcje zbiorowych grobowców, które mogli odwiedzać bliscy zmarłych.

Jak wygląda pochówek w kolumbarium?

 Skoro wyjaśniliśmy już, co to jest kolumbarium, warto przejść do samego pogrzebu z urną. Jego przebieg nie różni się znacząco od tradycyjnego pochówku. Zanim jednak nastąpi, jeszcze przed kremacją, bliscy mają okazję pożegnać się z ciałem zmarłego. Po jej zakończeniu dochodzi do spopielenia zwłok, po czym rodzina otrzymuje urnę z prochami.

Następnie odbywa się ceremonia pogrzebowa, po której urna może zostać złożona w grobie ziemnym lub właśnie w kolumbarium. Decyzja należy do rodziny zmarłego. W obu przypadkach uroczystość odbywa się na takich samych zasadach, jak tradycyjne pochówki.

Czy można wykupić miejsce w kolumbarium?

 Ze względu na to, jak wygląda pochówek urny i jakie funkcje pełni kolumbarium, warto zastanowić się nad tym, czy możliwe jest wykupienie w nim miejsca na prochy.

Tak, jest na to szansa, choć jednocześnie trzeba podkreślić, że niewiele cmentarzy oferuje zakupy niszy w kolumbarium. Jeśli zaś chodzi o konkretne kwoty, w Warszawie wynoszą one od około 5 do nawet 20 tysięcy złotych, w zależności od wybranych poziomów w kolumbarium i wielkości nisz (na dwie, trzy, cztery urny itd.).

Cmentarz Komunalny Północny 

  • kolumbarium małe (na 2 urny) – kwota zakupu 4550 zł. Podlega opłatom corocznym, w momencie zakupu miejsce opłacone jest na 20 lat. Nisza dzierżawiona,
  • kolumbarium duże (na 3 urny) – kwota zakupu 4890 zł. Zasady takie same, jak w przypadku małego kolumbarium.

 Cmentarz komunalny Wojskowy 

  • kolumbarium (na 4 urny) – ogólnodostępne są tylko najniższe poziomy. Kwota zakupu 9820 zł. Podlega opłatom corocznym, w momencie zakupu miejsce opłacone jest na 50 lat. Nisza dzierżawiona.

 Cmentarz Wawrzyszewski 

  • kolumbarium małe (na 2-3 urny) – kwota zakupu 8400 zł. Podlega corocznym opłatom. Nisza dzierżawiona,
  • kolumbarium duże (3-4 urny) – kwota zakupu 9400 zł. Zasady takie same, jak w przypadku małego kolumbarium.

  Cmentarz Powązki Stare

  • kolumbarium najniższy poziom (do 4 urn). Kwota zakupu 17 603 zł. Nie podlega opłatom corocznym. Nisza na dożywotnią dzierżawę,
  • kolumbarium wyższe poziomy. Kwota zakupu 23 004 zł. Zasady takie same, jak w przypadku niższych poziomów.

  Cmentarz Bródnowski 

  • kolumbarium do 4 urn. Kwota zakupu 7376,40 zł. Nie podlega opłatom całorocznym. Nisza na dożywotnią dzierżawę. W momencie zakupu miejsce opłacone jest na 20 lat (KTSC – korzystanie z dobra i mienia infrastruktury cmentarza, tzn. woda, śmieci).

 

Pogrzeb urnowykompleksowe usługi pogrzebowe

Jako Zakład Pogrzebowy Mortis pomagamy w przygotowaniu pochówku z kremacją. Zajmujemy się wszystkimi sprawami organizacyjnymi, związanymi zarówno z niezbędnymi formalnościami, jak i przeprowadzeniem ceremonii. Ponadto oferujemy urny wykonane z różnych materiałów i zawierające zdobienia.

Zapewniamy kompleksowe wsparcie i czuwamy nad przebiegiem pogrzebu – od pożegnania zmarłego, po samą kremację, a kończąc na przewiezieniu urny z prochami na miejsce pochówku.

Czy można rozsypać prochy po kremacji?

 Obowiązujące przepisy prawne uniemożliwiają rozsypanie prochów, ani wykorzystanie urny w inny sposób, niż umieszczenie jej w wyznaczonych do tego miejscach. Może być to grób ziemny, grobowiec murowany bądź kolumbarium. Warto o tym pamiętać podczas organizacji pochówku.

 Pogrzeb z kremacją stanowi coraz częstszy wybór rodzin chcących pożegnać bliskich. Jest to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale również bardziej przyjazne środowisku. Jednocześnie pozwala na przeprowadzenie tradycyjnego ceremoniału i zapewnia możliwość odwiedzania miejsca, w którym zostały złożone szczątki zmarłego.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.