Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Jak zaoszczędzić na kosztach organizacji pogrzebu?

Organizacja pogrzebu obciąża rodzinę zmarłej osoby nie tylko pod względem psychicznym, ale i finansowym. Koszty pochówku mogą wynieść nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych, co dla wielu osób jest astronomiczną sumą. Jak się jednak okazuje, wydatki związane z organizacją pogrzebu można obniżyć. Pomoże w tym dobry zakład pogrzebowy. Jak można zatem zaoszczędzić na kosztach pochówku?

Koszty organizacji pogrzebu – jak na nich zaoszczędzić?

Pogrzeb to trudne doświadczenie – nie tylko pod względem emocjonalnym, ale i finansowym. Wiele rodzin nie stać na wystawną uroczystość ku czci zmarłej osoby. Nie oznacza to jednak, że nie można pochować zmarłego z należytym szacunkiem. Jak więc oszczędzić na kosztach związanych z organizacją pogrzebu, by ceremonia nie straciła na podniosłości? Przedstawiamy użyteczne wskazówki.

Wybierz rzetelny dom pogrzebowy

W profesjonalnym zakładzie pogrzebowym pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy pomogą Ci dokonać wyboru trumny lub urny, kwiatów, czy też akcesoriów pogrzebowych w taki sposób, aby wydatki nie przekroczyły przyjętego budżetu. W swoich szacunkach uwzględnią całość przygotowań do ceremonii i przedstawią szczegółowy cennik usług. Dzięki temu będziesz od początku wiedzieć, ile i za co zapłacisz.

Podczas organizacji skromnego pochówku pracownicy rzetelnego zakładu pogrzebowego zachowują pełen profesjonalizm. Dbają o to, aby wszystko było starannie przygotowane, a ceremonia miała podniosły i uroczysty charakter. Dzięki temu zmarła osoba może być godnie pożegnana, niezależnie od sytuacji materialnej rodziny.

Co więcej, zakłady pogrzebowe oferują również możliwość odroczenia terminu płatności lub jej rozłożenia na raty. Praktyczną opcją jest też tzw. pogrzeb bezgotówkowy. W jego przypadku rodzina zmarłej osoby nie płaci nic, jednak zleca wpłatę zasiłku pogrzebowego na konto domu pogrzebowego. Wszystkimi formalnościami z tym związanymi może zająć się zakład. Wystarczy, że bliski podpisze stosowne upoważnienie.

Jak zorganizować tani pogrzeb?

W czasach galopującej inflacji i ciągłych podwyżek szukanie oszczędności stało się standardem. Dotyczy to także ceremonii pogrzebowych. Oczywiście, każdy z nas chciałby pożegnać bliską osobę z należytym szacunkiem, ale nie zawsze istnieje możliwość zakupu najdroższych akcesoriów oraz zapewnienia kosztownej oprawy ceremonii. Zasiłek pogrzebowy wynosi zaledwie 4000 zł, co w wielu przypadkach nie pokryje nawet kosztu zakupu drewnianej trumny.

Zamiast inwestować w najdroższe modele ze szlachetnego, litego drewna, można zdecydować się na tanią sosnową trumnę, która dzięki procesowi impregnacji zachowa wymaganą odporność na czynniki zewnętrzne. Odpowiednio wykończona i wzbogacona o ozdobne detale, będzie prezentowała się elegancko i szlachetnie. Najdroższe są natomiast trumny dębowe oraz wykonane z drewna gatunków egzotycznych.

Kwatera na cmentarzu – jak zaoszczędzić?

Oczywiście, największy wydatek stanowią opłaty cmentarne, które są uzależnione od rodzaju grobu i lokalizacji. Najdroższe są kwatery ziemne i murowane, najtańsze — urnowe. Duży wpływ na ostateczne koszty ma także miejscowość, na terenie której znajduje się cmentarz. Mieszkańcy dużych miast, którzy nie mają wykupionej kwatery w miejskiej nekropolii, często decydują się pogrzebać bliskich w mniejszych miejscowościach, w których ceny kwater cmentarnych są znacznie niższe. Osoby, które mają prawo do grobu już istniejącego, muszą jedynie uregulować opłaty prolongacyjną, która jest pobierana co 20 lat.

Pogrzeb urnowy — organizacja taniego pogrzebu

Rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnego pogrzebu z trumną może być kremacja. W takim przypadku opłaty są o wiele niższe — zarówno ze względu na niewielki koszt trumny kremacyjnej i urny, jak i cenę miejsca na cmentarzu. Urna może zostać złożona zarówno w zajętym grobie, jak i kolumbarium, w którym wykupienie miejsca jest o wiele tańsze niż zakup ziemnej kwatery. Jeżeli jednak postanowisz zorganizować tradycyjny pogrzeb, możesz zaoszczędzić przy wyborze grobu. Marmurowe i granitowe pomniki są bardzo kosztowne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na alternatywę w postaci grobów kompozytowych oraz płaskich płyt kamiennych z prostym krzyżem.

Uroczysta oprawa pogrzebu

Oprawa muzyczna, zakup dużych wieńców pogrzebowych czy organizacja stypy po zakończeniu pogrzebu, to kolejne opcjonalne wydatki, które można ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować. Osoby, które nie wyobrażają sobie ceremonii pogrzebowej bez konsolacji, nie muszą decydować się na wynajem całej sali i zapewnienie gościom bogatego zestawu dań obiadowych. Zamiast hucznej stypy można zorganizować skromny poczęstunek dla osób, które przyjechały z odległych części Polski. Oprawa muzyczna, mimo że efektowna i wzruszająca, wiąże się z kosztami rzędu 1000 zł, co stanowi dość duże obciążenie budżetu.

Złóż wniosek o zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie, które pozwala pokryć – przynajmniej częściowo – koszty pogrzebu osoby zmarłej. Jego kwota wynosi:

  • 4 tys. złotych – jeśli za organizację pogrzebu płaciła osoba spokrewniona lub spowinowacona z osobą zmarłą. W takiej sytuacji otrzymuje maksymalną kwotę wsparcia bez względu na wysokość poniesionych wydatków. Jeśli za organizację pochówku płaciła więcej niż jedna osoba, zasiłek jest proporcjonalnie dzielony pomiędzy bliskich,
  • równowartość poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 4 tys. zł – jeśli za organizację pogrzebu finansowała osoba spoza kręgu rodziny, np. przyjaciel, szef, przedstawiciel związku wyznaniowego czy też gmina.
    Żeby uzyskać wsparcie finansowe, do wniosku o wypłatę należy dołączyć, m.in. akt zgonu, oryginały rachunków pogrzebowych – wystawione na osobę wnioskującą, a także dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo. Wniosek należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od śmierci osoby. Istnieją jednak pewne wyjątki uzasadniające opóźnienie terminu, np. późniejsze zidentyfikowanie zmarłej/zmarłego.
  • Zwróć się do banku o zwrot poniesionych kosztów

Zgodnie z zapisami Prawa bankowego, osoba, która sfinansowała pochówek, może zwrócić się do banku zmarłej osoby z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów. Środki są przelewane z rachunku osobistego bądź konta oszczędnościowego zmarłej osoby.

O zwrot może ubiegać się nie tylko rodzina, ale i osoba niespokrewniona lub niespowinowacona ze zmarłą/zmarłym. Co ważne, wypłacona przez bank kwota zostanie pomniejszona o kwotę zasiłku pogrzebowego, jeśli wnioskujący uzyskał świadczenie. Rozwiązanie to pozwala odzyskać pieniądze za wydatki przekraczające 4 tys. złotych.

Organizacja pogrzebu wiąże się nie tylko z trudnymi emocjami, ale i kosztami. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć ją rzetelnemu zakładowi pogrzebowemu, który dopasuje standard usług do budżetu, jakim dysponuje rodzina, a jednocześnie zagwarantuje uroczysty i podniosły charakter ceremonii.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.