Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Jakie znaczenie ma sala pożegnań

Jakie znaczenie ma sala pożegnań

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń, niezależnie od tego, czy umiera osoba w sile wieku, młoda czy ktoś uznawany za nestora rodu. W niełatwych momentach rodzina nie może skupić się wyłącznie na żałobie czy smutku. Ważne znaczenie ma odpowiednio pożegnanie się ze zmarłym przed złożeniem go do trumny. Chociaż od przeszło tysiąclecia Polska należy do grona krajów katolickich, to gros uroczystości religijnych w naszym kraju czerpie z tradycji pogańskiej. Podobnie jest w przypadku pochówku. Bez względu na pochodzenie tradycji pogrzebowych, najważniejsze wydaje się być należyte pożegnanie ze zmarłym. Z szacunkiem, pokorą i zadumą.

Zwyczaje pogrzebowe w Polsce

Siłą i być może zarazem słabością religii chrześcijańskich jest eklektyzm, czyli czerpanie nie tylko ze swojej tradycji (przede wszystkim z Biblii), ale też z lokalnych wierzeń, przesądów i obyczajów. Nie dziwą więc kolorowe korowody w Ameryce Łacińskiej czy na Filipinach, gdzie katolickie obrzędy mocno odbiegają wizualnie do tradycji znanych ze Starego Kontynentu. Także w Polsce część zwyczajów zaczerpnięto nie tyle z czasów pogańskich, ale z szeroko pojętej ludowości. Przykładem jest czuwanie przy zmarłym, mające na celu zabezpieczenie jego duszy przed szponami diabła. Czuwanie, w tym modlitwa, wymagały od domowników należytego skupienia. Tylko w takich warunkach dusza mogła wędrować do niebios bez obaw, że zostanie przejęta przez szatana. Istotnym elementem tradycyjnego czuwania przy zmarłym było wspólne opłakiwanie odchodzącej osoby. Obok rodziny przy zwłokach zbierali się sąsiedzi czy znajomi. Poza modlitwą ważnym elementem czuwania były rozmowy o życiu zmarłego – zgodnie ze zwyczajem poruszano tylko tematy przedstawiające go w pozytywnym świetle, przywary zostawiając za drzwiami.

Czuwanie przy zmarłym

Dziś, kiedy czuwanie przy zmarłym jest ważnym elementem uroczystości pogrzebowych, szuka się innych miejsc niż dom czy mieszkanie. Może to być przykościelna kaplica, ale jest inne warte uwagi rozwiązanie. O odpowiednio przygotowaną salą pożegnań należy pytać w takich miejscach, jak zakład pogrzebowy. Warszawa to szereg firm zajmujących się pochówkiem, najlepsze z nich przygotowały wszystko, co pomoże w godny sposób uhonorować zmarłego w ciszy i spokoju. Pogotowie pogrzebowe w Warszawie na życzenie rodziny udostępnia salę, w której można się pomodlić oraz powspominać zmarłego. Mimo że wciąż gros uroczystości pogrzebowych odbywa według tradycji rzymskokatolickiej, to zakład pogrzebowy w Warszawie jest otwarty na pochówek świecki, prawosławny czy nawet greckokatolicki. Rolą organizatorów pogrzebu jest wcześniejsze poinformowanie o wszystkim pracowników zakładu. Wskazówki pomogą też przy dekoracji sali pożegnań.

Uroczystości pogrzebowe w Warszawie

Uroczystości w sali pogrzebowej nie muszą przebiegać zgodnie z utartymi schematami. Coraz powszechniejszym trendem, nie tylko w Warszawie i okolicach, jest kremacja. Trzeba tylko pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nie ma możliwości przechowywania prochów zmarłego w domu czy innym miejscu. Prochy muszą spocząć w ziemi.

Katolicy w sali pożegnań zasiadają wokół trumny i wspólnie modlą się za jego duszę. Śpiewy także nie należą do rzadkości. Nieco inaczej jest w pogrzebach świeckich, kiedy ostatnim chwilom spędzanym nad trumną bądź urną towarzyszy cicha kontemplacja. Zwyczajem zaczerpniętym z krajów anglosaskich są też mowy pogrzebowe wygłaszane przez bliskich. Oczywiście zgodnie ze zwyczajem winno się mówić wyłącznie o zaletach zmarłego, pomijając niewygodne wątki z jego żywota. Zdarzają się też anegdotki i bardziej osobiste wspomnienia.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.