Zakład pogrzebowy warszawa Mortis- Logo

Na czym polega pogrzeb świecki?

Na czym polega pogrzeb świecki? Praktykowane w ostatnich czasach pogrzeby świeckie przestały być tematem tabu. Niezależnie od światopoglądu czy przekonań religijnych pogrzeby świeckie mają swoich zwolenników z przeróżnych powodów. Firma Mortis zapewnia Państwu ceremonię pogrzebową świecką na najwyższym poziomie, z godnym pożegnaniem zmarłego wedle jego woli.

Pogrzeb świecki Warszawa, kto prowadzi ceremonię?

Pogrzeb świecki charakteryzuje się tym, że całą ceremonię nie prowadzi ksiądz, a tak zwany mistrz ceremonii. To wykwalifikowana osoba, która wedle wcześniejszych ustaleń prowadzi ostatnie pożegnanie zmarłego. Sama forma ceremonii może mieć przeróżny przebieg, w tym wypadku zależne jest to od życzeń rodziny zmarłego, bądź jego ostatniej woli.

Jak przebiega ceremonia świecka, czy mamy wpływ na jej harmonogram?

Każdy zastanawia się czy jest tu mowa o utartym schemacie, czy mistrz ceremonii wygłasza jakieś przemówienia? Nie do końca tak jest. Ceremonia świecka ma na celu upamiętnienie zmarłego, przywołanie dobrych wspomnień o nim, może mieć nawet formę różnego rodzaju anegdot z życia zmarłego. Także oprawa muzyczna jest ustalana indywidualnie z rodziną. Jak widać od początku do końca ceremonii bliscy mają wpływ na to jak będzie ona wyglądać. Mistrz ceremonii prowadzi pogrzeb w taki sposób jaki życzy sobie rodzina. Mowa pożegnalna, wspomnienia, zdjęcia to wszystko istotna ceremonii świeckiej. Można by rzec nawet, że jest to bardziej rodzinna ceremonia, z dobrym słowem, wspomnieniami o zmarłym. Dlatego też warto mieć na uwadze, że sam przebieg pogrzebu świeckiego jest mocno uzależniony od życzenia rodziny bądź ostatniej woli zmarłego.

Pochówek na cmentarzu

Po doniosłej chwili wspomnień o zmarłym, pożegnaniu go w kaplicy domu pogrzebowego następuje pochowanie trumny bądź urny. Odbywa się to zgodnie z tradycją na cmentarzu wyznaczonym przez rodzinę. Po transporcie zmarłego na cmentarz nadchodzi ostatnie już pożegnanie, za które także odpowiedzialny jest mistrz ceremonii. W związku z tym, że jest to ceremonia świecka, a nie katolicka przy trumnie nie stawia się krzyża. Pojawia się jednak zamiast niego można by rzec, że zamiennik, czyli pal świecki.

Czy warto zdecydować się na pogrzeb świecki?

Sam wybór formy pogrzebu powinien być podyktowany ostatnią wolą zmarłego, o której już wcześniej była mowa, bądź jeśli jej nie wyraził decyzją rodziny zgodnie z wyrażanymi poglądami za życia. Pogrzeb świecki od pewnego czasu stał się częściej wybieraną formą pochówku. Czym to jest podyktowane? Przekonaniami ludzi, stylem życia, brakiem wiary. Śmierć nigdy nie zapowiada się wcześniej i rzadko kto jest na nią przygotowany. Jednak warto znać wolę zmarłego, aby zapewnić mu pochówek jakiego sobie życzył.

Firma Mortis zapewni Państwu w ostatnim pożegnaniu zmarłego usługi mistrza ceremonii z wieloletnim doświadczeniem.

Nasz mistrz ceremonii pogrzebowej dołoży wszelkich starań, aby pogrzeb świecki przeprowadzony został zgodnie z życzeniem rodziny. Charakter ceremonii dostosowany do oczekiwań rodziny, bardziej swobodny, mający na celu wspomnienia z życia zmarłego to klucz pogrzebu świeckiego z zakładem pogrzebowym Mortis.

Ostatnio

Masz pytania?

Mortis Zakład Pogrzebowy Warszawa Praga Północ to firma rodzinna która stawia dobro i opiekę nad najbliższymi ponad wszystko. Z każdym kolejnym rokiem doświadczeń w branży pogrzebowej zauważyliśmy jak ważna jest dla Państwa troskliwa pomoc przy organizacji pochówku jaką oferuje nasz zakład pogrzebowy.