Pożegnanie osoby zmarłej przy otwartej trumnie to powszechna praktyka. Wystawione na widok publiczny ciało trzeba jednak uprzednio przygotować, tak aby zamaskować pośmiertne zmiany i oszczędzić najbliższym dodatkowej traumy. Jak wygląda procedura przygotowania ciała do pochówku? Na czym polega?
Przygotowanie ciała do pochówku – podstawowe informacje
Przygotowanie ciała to jeden z najważniejszych etapów pochówku. Nabiera on szczególnego znaczenia, jeśli pożegnanie ze zmarłą lub zmarłym odbywa się przy otwartej trumnie. Wówczas uwaga zgromadzonych koncentruje się na wyglądzie nieżyjącej osoby. Niejednokrotnie widok ten pozostaje w pamięci żałobników na długo. Dlatego odpowiednie postępowanie z ciałem ma ogromne znaczenie i z racji tego warto je powierzyć w ręce specjalistów.
W profesjonalnym zakładzie pogrzebowym przygotowaniem ciała do pochówku zajmują się odpowiednio przeszkoleni pracownicy. Z poszanowaniem godności przeprowadzają oni wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, skrzętnie ukrywając oznaki śmierci i choroby. W efekcie osoba zmarła wygląda jakby spała. Na jej twarzy nie widać oznak bólu i cierpienia. Ułatwia to rodzinie ostatnie pożegnanie i pozwala uniknąć dodatkowej traumy.
Niezależnie od rodzaju wykonywanych działań pracownicy zakładu pogrzebowego traktują ciało zmarłej osoby z szacunkiem i należytą troską. Uważnie i dokładnie przeprowadzają czynności higieniczne, kosmetyczne i rekonstrukcyjne, czyniąc wszystko, co w ich mocy, aby rodzina mogła godnie pożegnać bliskiego.
Na czym polega przygotowanie ciała do pochówku?
W zależności od przyczyny śmierci przygotowanie ciała do pochówku może wyglądać różnie. Ostateczne słowo zawsze należy do rodziny. To ona decyduje o tym, w co zostanie ubrana zmarła osoba, jaki makijaż i fryzurę będzie miała, czy na jej ciele zagości biżuteria. Standardowo jednak przygotowanie ciała do pochówku obejmuje:
- przeprowadzenie czynności higienicznych, czyli umycie ciała,
- wykonanie zabiegów kosmetycznych, takich jak ogolenie zarostu, regulacja brwi, obcięcie paznokci,
- wykonanie makijażu – makijaż zamaskuje pośmiertne niedoskonałości. Nie tylko poprawia wygląd twarzy, ale również pozwala oddać charakter zmarłej osoby. Można go również wykonać na szyi i dłoniach,
- ułożenie fryzury, a dodatkowo: farbowanie włosów, nałożenie peruki,
- założenie biżuterii, np. kolczyków,
- ubranie ciała w wybrany przez rodzinę strój – odzież można dostarczyć we własnym zakresie lub zlecić jej zakup pracownikom domu pogrzebowego.
Pracownicy zakładu pogrzebowego najczęściej również dezynfekują ciało, a do tkanek wprowadzają specjalny preparat odkażająco-konserwujący. Sprawia on, że plamy opadowe się cofają. Substancja przeciwdziała również rozwojowi bakterii i zabezpiecza ciało przed dalszym rozkładem. Dzięki temu nie wydziela ono brzydkich zapachów, co ułatwia bliskim pożegnanie się ze zmarłym. Odpowiednio przygotowane i zabalsamowane ciało może być wystawione na widok publiczny w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura pokojowa.
Jeżeli przyczyną śmierci był wypadek, ciało może wymagać rekonstrukcji. Również i tym zajmą się wyspecjalizowani pracownicy zakładu pogrzebowego – tanatoplastycy. Dysponują oni bogatym doświadczeniem, a także specjalistycznymi preparatami, np. silikonem medycznym, za pomocą których mogą odtworzyć kończyny oraz zatuszować sińce, otarcia, a nawet ubytki w skórze i tkankach. Dzięki temu ceremonia pożegnalna osoby, która uległa wypadkowi, może odbyć się przy otwartej trumnie, jeśli tego życzy sobie rodzina.
Przygotowanie ciała do pochówku obejmuje szereg czynności, począwszy do umycia zwłok, poprzez ich dezynfekcję, na makijażu i założeniu ubrań kończąc. Zajmują się tym wyspecjalizowani pracownicy zakładu pogrzebowego, którzy dysponują bogatym doświadczeniem. Dzięki ich działaniom zmarła osoba wygląda jakby spała, co ułatwia rodzinie ostatnie pożegnanie i opanowanie trudnych emocji.