Wybór odzieży dla osoby zmarłej to jedna z trudnych decyzji, którą pogrążeni w żałobie członkowie rodziny muszą podjąć w związku z organizacją pogrzebu. Czy w przypadku kremacji ubranie pogrzebowe powinno różnić się od tego zakładanego do pochówku tradycyjnego? W co ubrać osobę zmarłą? Jaką wybrać odzież do kremacji?
W co ubrać zmarłego do kremacji? Własne ubrania, specjalna odzież pogrzebowa czy całun?
W związku z organizacją ceremonii pogrzebowej z kremacją najbliższa rodzina musi podjąć szereg decyzji, w tym dokonać wyboru odzieży, w jakim ciało nieżyjącego zostanie spopielone. Generalnie przyjmuje się, że ubranie pogrzebowe powinno korespondować z wizerunkiem osoby zmarłej, jaki pamiętają pozostawieni w żałobie bliscy. Czy jednak w przypadku kremacji jest to zasadne? W co ubrać osobę zmarłą, której ciało zostanie spopielone?
W przypadku kremacji członkowie rodziny mogą zdecydować się na:
- własne ubranie zmarłego – podobne do tego, w jakim odbywa się pochówek tradycyjny,
- specjalne ubranie pogrzebowe,
- całun kremacyjny.
Jakie ubranie do kremacji? Czy własne ubrania zmarłego będą odpowiednie?
Nierzadko zmarli jeszcze za życia przygotowują ubrania, w których chcieliby zostać spopieleni. To spore ułatwienie dla pogrążonej w smutku rodziny, która często nie wie, w co ubrać bliską osobę. Co ważne, jeżeli zmarły pozostawił jasne wskazówki co do odzieży pogrzebowej, wówczas należy uszanować jego wybór, nawet jeśli oznacza to, że zostanie on spopielony w stroju mniej zobowiązującym.
Warto jednak pamiętać, że nie zawsze własne ubrania nieżyjącej już osoby będą w stu procentach odpowiednie. Jeżeli zmarły na skutek choroby znacznie stracił na wadze, konkretny strój może na niego po prostu nie pasować. W przypadku kremacji nie to jest jednak problemem, gdyż pracownicy profesjonalnego zakładu pogrzebowego są bowiem w stanie się dopasować za dużą odzież pogrzebową. O czym zatem należy pamiętać?
Spopielane ubrania nie mogą zawierać elementów niewrażliwych na wysoką temperaturę. Z tego względu wszelkie metalowe klamry, spinki do mankietów czy też guziki należy odpruć od odzieży pogrzebowej i zastąpić je wyrobami z tworzyw łatwopalnych.
Jak ubrać zmarłego do kremacji? Specjalne ubranie pogrzebowe
Rodzina zmarłego może również zakupić specjalne ubranie pogrzebowe. To najczęściej elegancka, utrzymana w stonowanych kolorach odzież, która przypomina strój wizytowy, z tą różnicą że posiada wszyte gumki, które ułatwiają jej zakładanie.
Nawet jeśli ubranie osoby nieżyjącej nie stwarza większych problemów, zdarza się, że bliscy muszą kupić nowe obuwie. Na skutek opuchlizny stóp zmarłego dotychczasowe buty często są bowiem za ciasne.
Za dostarczenie ubrań do zakładu pogrzebowego odpowiada rodzina osoby zmarłej. Niemniej na życzenie bliskich sam zakład pogrzebowy może się tym zająć. Część działających na rynku podmiotów nie tylko zajmuje się ubraniem zmarłego, ale również zapewnia możliwość zakupu odzieży pogrzebowej.
Całun do kremacji zamiast klasycznego ubrania
Ciało osoby zmarłej może być również owinięte w całun pogrzebowy. Wbrew pozorom można go wykorzystać nie tylko podczas kremacji, ale również tradycyjnego pochówku. Nie jest to jednak często praktykowane. Całun kremacyjny ma najczęściej kolor biały i często jest wykorzystywany podczas transportu zwłok, np. z zagranicy.
Całun do kremacji – cena. Ile kosztuje?
Całun do kremacji nie jest kosztowny. Jego cena waha się w przedziale od 50 do 200 złotych i zależy m.in. od jego wielkości, a także materiału, z jakiego został wykonany.
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z bólem, smutkiem i żalem, a także koniecznością podjęcia wielu decyzji związanych z organizacją pogrzebu. Jedną z nich jest wybór odzieży do kremacji. Rodzina może zdecydować się na różne stroje, takie jak własne ubranie zmarłego, specjalna odzież pogrzebowa, całun kremacyjny. Jeżeli zmarły nie pozostawił żadnych wskazówek, decyzję warto oprzeć na tym, jak rodzina chce, aby nieżyjąca osoba została zapamiętana.